Litwa: wykryto południowoafrykański wariant koronawirusa

PAP/kb

Na Litwie wykryto pierwsze dwa przypadki zakażenia południowoafrykańskim wariantem koronawirusa. Premier Ingrida Szimonyte zapowiedziała we wtorek zaostrzenie warunków kwarantanny.

„Z żalem muszę stwierdzić, że rośnie liczba zachorowań (na Covid-19). Wykryto również południowoafrykański wariant koronawirusa, a to oznacza szybsze rozprzestrzenianie się wirusa, ale też pewne wyzwania dotyczące procesu szczepień” - powiedziała dziennikarzom szefowa rządu.

Premier poinformowała, że trwają badania nad możliwością rozprzestrzeniania się w kraju południowoafrykańskiego szczepu.

Według Szimonyte rząd na najbliższym posiedzeniu w środę nie zamierza omawiać dalszego poluzowania kwarantanny, „wręcz odwrotnie, w związku z nową sytuacją, będzie rozważane zaostrzenie warunków”.

DEON.PL POLECA

Premier wskazała, że nie należy też planować zgromadzeń w okresie Wielkanocy. „Niestety, liczba nowych przypadków koronawirusa wzrasta bardzo szybko” - oświadczyła.

Według danych litewskiego Departamentu Statystyki minionej doby w kraju zarejestrowano 855 nowych przypadków Covid-19, zmarło 12 osób. Liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 260,2 i ciągle rośnie.

Litewscy eksperci prognozują, że w kwietniu w kraju może być rejestrowanych po 1000 nowych przypadków dziennie. Pesymistyczny scenariusz zakłada, że w połowie kwietnia może powtórzyć się sytuacja z grudnia, gdy liczba zakażeń wynosiła po 3 tys. dziennie.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Antos SJ, Wacław Królikowski SJ

Ksiądz Józef Antos, jezuita pochodzący z parafii Paszkówka, zebrał na kartach tej książki materiały do historii swojej rodzinnej parafii. Wykorzystał w tym celu przede wszystkim łacińskie dokumenty znajdujące się w miejscowym archiwum parafialnym. Przetłumaczone przez...

Skomentuj artykuł

Litwa: wykryto południowoafrykański wariant koronawirusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.