Łotwa: zakaz wstępu do kraju dla każdego, kto popiera wojnę z Rosją

Łotwa: zakaz wstępu do kraju dla każdego, kto popiera wojnę z Rosją
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Osoby, które przybywają na granicę Łotwy z Rosji czy Białorusi i popierają rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, nie są wpuszczane na Łotwę - poinformowała łotewska straż graniczna.

Guntis Pujats, komendant straży granicznej Łotwy, podkreślił, że osoby przybywające z Rosji i Białorusi są poddawane kontroli przez straż graniczną i państwowe służby bezpieczeństwa. - Ci, którzy popierają rosyjską agresję, nie otrzymują pozwolenia na wkroczenie na terytorium Łotwy - dodał Pujats, cytowany przez agencję LETA.

DEON.PL POLECA
W niektórych przypadkach przybywający są proszeni o podpisanie dokumentu, w którym wyrażony jest brak zgody dla rosyjskiej agresywnej polityki. Od początku pełnowymiarowej wojny z uwagi na te wymogi nie wpuszczono na Łotwę ok. 60 osób.

Pujats poinformował też, że od początku roku wschodnią granicę Łotwy przekroczyło ok. 120 tys. Ukraińców. Tak wysoka liczba związana jest z tym, że jest to dla nich najbezpieczniejsza droga przedostania się do Europy albo do zachodniej Ukrainy ze wschodu Ukrainy i z Rosji - uważa Pujats.

Zaznaczył, że w niektóre dni liczba przekroczeń granicy sięgała 1,3 tys. W związku z wysoką liczbą uchodźców i pracami remontowymi na przekroczenie granicy trzeba czekać nawet do 24 godzin. Większość przybyłych od strony Rosji Ukraińców wykorzystuje terytorium Łotwy do tranzytu, jedynie niewielka liczba pozostaje w tym kraju.

Szef straży granicznej zaznaczył, że liczba obywateli Rosji przekraczających granicę Łotwy jest wyższa niż w czasie restrykcji związanych z pandemią COVID-19 i jednocześnie dużo niższa niż przed pandemią. W 2018 roku granicę Łotwy przekroczyło ok. 30 tys. Rosjan, a w tym roku 8 tys.

Pujats zwrócił też uwagę na mniejszą liczbę nielegalnych migrantów próbujących przekroczyć granicę z Białorusi. Wydaje się, że białoruskie władze specjalnie kierują migrantów na Litwę - dodał. Zauważył jednak, że sytuacja może się zmienić. Dwa dni temu granicę z Łotwą próbowało przekroczyć 20 nielegalnych migrantów.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Łotwa: zakaz wstępu do kraju dla każdego, kto popiera wojnę z Rosją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.