Merkel: UE musi być przygotowana na wypadek fiaska rozmów z Wielką Brytanią

Merkel: UE musi być przygotowana na wypadek fiaska rozmów z Wielką Brytanią
(fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON)
PAP / kk

Unia Europejska musi być przygotowana na wypadek, gdyby rozmowy z Wielką Brytanią na temat relacji handlowych się nie powiodły - oświadczyła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel w Bundestagu.

Powiedziała, że rozmowy powinny zostać przyspieszone, aby jesienią osiągnąć porozumienie, które będzie można ratyfikować do końca roku.

Jednak "my w UE musimy i powinniśmy przygotować się na wypadek, gdyby do porozumienia nie doszło" - podkreśliła.

1 lipca Niemcy przejęły przewodnictwo w Radzie UE, które, jak się ocenia, przypadnie na czas największego kryzysu w historii Unii Europejskiej. Niemieccy dyplomaci starają się obniżyć wysokie oczekiwania wskazując, że sukcesem byłaby zgoda w sprawie unijnego budżetu i właśnie porozumienie z Wielką Brytanią po zakończeniu okresu przejściowego, który wygasa z końcem br.

DEON.PL POLECA

Bez tego porozumienia stosunki między "27" a Zjednoczonym Królestwem będą opierać się na zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), wrócą cła i wszelkie restrykcje dotyczące handlu.

"Jeśli Wielka Brytania nie będzie chciała porównywalnych do obowiązujących w Europie regulacji dotyczących środowiska, rynku pracy czy norm socjalnych, nasze relacje będą mniej intensywne" - ostrzegła Merkel.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel: UE musi być przygotowana na wypadek fiaska rozmów z Wielką Brytanią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.