Na porwanym przez piratów statku jest Polak

PAP / ad

Wśród załogi pływającego pod kenijską banderą statku rybackiego, który został uprowadzony w zeszłym tygodniu przez somalijskich piratów, jest Polak - poinformowała we wtorek organizacja pomocy marynarzom. Istnieje obawa, że statek będzie wykorzystywany przez piratów, jako baza ułatwiająca kolejne napady.

Załoga statku liczy 16 osób; w tym 10 Kenijczyków, Hiszpan, Polak, Namibijczyk, dwóch Senegalczyków i jedna osoba z wysp Zielonego Przylądka.

Nie jest do końca jasne, kiedy statek został uprowadzony. Andrew Mwangura z kenijskiego oddziału programu pomocy marynarzom poinformował we wtorek, że statek rybacki MV Sakoba jest w tej chwili prawdopodobnie wykorzystywany przez piratów, jako baza do kolejnych napadów na okręty.

Rzecznik programu UE ds. walki z piractwem "Atalanta", John Harbour powiedział agencji AFP, że nie została jeszcze wyjaśniona kwestia własności Sakoby, który pływa pod kenijską banderą.

Reuters przypomina, że na początku 2009 roku marynarki wojenne wielu krajów wysłały w rejon, w którym grasują somalijscy piraci swoje okręty i konwoje, by utworzyć bezpieczne korytarze dla żeglugi handlowej. Ale piraci zapuszczają się coraz dalej, a ich ekspedycje sięgają już Seszeli.

Brytyjska organizacja handlu morskiego (MTO) z siedzibą w Dubaju wydała ostrzeżenie dla statków w tym regionie, nawołując do jak najdalej idącej ostrożności, ponieważ statek - baza piracka stanowi dodatkowe zagrożenie dla innych jednostek.

Według AFP somalijscy piraci w 2009 roku zdobyli 60 mln dolarów wymuszając okupy za porwanych marynarzy. Obecnie przetrzymują oni siedem statków i blisko 150 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na porwanym przez piratów statku jest Polak
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.