Największe od ponad 30 lat upały. Grecja walczy z pożarami

Największe od ponad 30 lat upały. Grecja walczy z pożarami
Fot. PAP/EPA/LEFTERIS DAMIANIDIS
PAP/ kb

W Grecji strażacy walczą z pożarami, na wyspie Rodos i północno-zachodniej części Półwyspu Peloponeskiego - poinformowały w poniedziałek służby tego kraju. Premier Kyriakos Micotakis ostrzega przed "najgorszymi od 1987 roku upałami".

Z danych Obserwatorium Narodowego w Atenach wynika, że w ciągu dwóch dni w regionie Achaja spłonęło ponad 3 tys. ha lasu sosnowego oraz drzew oliwnych. Meteorolodzy obawiają się, że obszar strat może być jeszcze większy, gdyż ogień wciąż nie został w pełni opanowany. Temperatury w Grecji sięgają blisko 45 stopni Celsjusza.

Grecka agencja ANA podała, że osiem osób zostało rannych; ogień strawił kilkadziesiąt domostw. Pracę straży pożarnej na Peloponezie utrudnia fakt, że roślinność jest wysuszona upałami.

Na Rodos w poniedziałek od rana do walki z ogniem zmobilizowano ponad 100 strażaków, 20 wozów strażackich, trzy samoloty gaśnicze i sześć śmigłowców - przekazują greckie służby.

DEON.PL POLECA

Meteorolodzy podają, że trwające od piątku upały maja osiągnąć szczyt w poniedziałek i wtorek, a temperatura będzie nadal przekraczać 40 stopni Celsjusza zarówno na kontynencie, jak i na wyspach.

Greckie lasy co roku dotykają susze, zwiększające ryzyko wystąpienia pożarów. W lipcu 2018 roku 102 osoby zginęły w pożarze lasów na przedmieściach Aten i był to najtragiczniejszy bilans pożarów w tym kraju. 

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Gać

Przewodnik ten jest nieodzowną pomocą dla wszystkich zwiedzających Grecję. W sposób kompetentny i zwięzły przybliża podróżującym najważniejsze zespoły, miasta i obiekty bizantyńskie, a zatem te, które stworzyła jedna z największych cywilizacji europejskich, przedłużająca byt Rzymu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Największe od ponad 30 lat upały. Grecja walczy z pożarami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.