Niemcy. Komisarz ds. antysemityzmu krytykuje karykaturę Zełenskiego opublikowaną przez znaną gazetę

Niemcy. Komisarz ds. antysemityzmu krytykuje karykaturę Zełenskiego opublikowaną przez znaną gazetę
Fot. PAP/EPA/UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT
PAP/ kb

Sposób, w jaki przedstawiono prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w karykaturze w gazecie "Süddeutsche Zeitung" budzi u wielu osób antysemickie stereotypy. To niedopuszczalne - uważa bawarski komisarz ds. antysemityzmu Ludwig Spaenle.

Pełnomocnik rządu Bawarii ds. życia żydowskiego i walki z antysemityzmem Ludwig Spaenle skrytykował gazetę "Sueddeutsche Zeitung" za kontrowersyjną karykaturę, przedstawiającą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jako przerośniętą postać na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Jak Zełenski jest przedstawiany w Niemczech?

Spaenle powiedział w piątek w Monachium, że karykatury są szczególną formą ekspresji i twórczości artystycznej - i że musi istnieć duża swoboda. "Uważam jednak, że ta karykatura jest złym zniekształceniem prezydenta Ukrainy - a to jest z mojego punktu widzenia nie do przyjęcia" - stwierdził komisarz, cytowany przez dziennik "Welt".

Forma prezentacji budzi w wielu osobach antysemickie stereotypy dalekie od rzeczywistości. Ukraiński prezydent ma żydowskie korzenie. Spaenle podkreślił, że cała sprawa jest dla niego osobiście niepokojąca, ponieważ cenił sobie informacje gazety na temat tendencji antysemickich, incydentów i przestępstw.

"Wiele głosów w internecie już wcześniej wyrażało podobną krytykę, a w niektórych przypadkach nawiązywało do wcześniejszych karykatur w gazecie" - przypomina "Welt".

"Sueddeutsche Zeitung" zareagowała za pośrednictwem Twittera: "Ta karykatura jest graficznym przetworzeniem obrazów telewizyjnych z poniedziałku: ukraiński prezydent na ekranie wideo, a więc w formacie XXL, przed publicznością w Davos. To pokazuje, jak dominującym tematem jest tam Ukraina".

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy. Komisarz ds. antysemityzmu krytykuje karykaturę Zełenskiego opublikowaną przez znaną gazetę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.