Obama i Merkel spotkali się przed szczytem G7

Obama i Merkel spotkali się przed szczytem G7
(fot. PAP/EPA/DANIEL KARMANN /POOL)
PAP / mh

Na kilka godzin przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu G7 prezydent USA Barack Obama spotkał się w niedzielę z kanclerz Angelą Merkel w Kruen - położonym nieopodal miejsca obrad przywódców siedmiu wiodących państw Zachodu - zamku Elmau w Bawarii.

Merkel podziękowała USA za poparcie w procesie zjednoczenia Niemiec 25 lat temu. Stany Zjednoczone są "pomimo różnicy zdań w niektórych sprawach naszym przyjacielem i partnerem" - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu, dodając, że oba kraje "podzielają wspólne wartości". Merkel zaznaczyła, że Bawaria, gdzie odbywa się tegoroczny szczyt G7, jest "niemieckim dobrem kultury", łączącym tradycję z nowoczesnością. 
Obama pozdrowił mieszkańców Kruen po niemiecku "Gruss Gott" (szczęść Boże). Usprawiedliwiał się, że nie ma tradycyjnego bawarskiego stroju "Lederhose" - skórzanych krótkich spodenek na szelkach, zapewnił jednak, że jak najszybciej je nabędzie. Wspomniał, że Chicago, z którego pochodzi, wiele zawdzięcza niemieckim imigrantom. Prezydent USA zaapelował do Niemiec, by nadal były liderem w Europie. Jak podkreślił, jednym z tematów spotkania G7 będzie "agresywna polityka Rosji" wobec Ukrainy. 
Obama spotkał się następnie z ubranymi w ludowe stroje mieszkańcami Kruen. Przy piwie i tradycyjnych bawarskich potrawach rozmawiał przy stole pod gołym niebem z przedstawicielami miejscowych władz. 
Po wizycie w Kruen Obama i Merkel przeprowadzą w Elmau rozmowę w cztery oczy.    
Dwudniowy szczyt przywódców siedmiu najbardziej wpływowych państw Zachodu rozpocznie się w niedzielę o godzinie 13.
Gospodarz szczytu G7, kanclerz Merkel, zapowiedziała dyskusje o ochronie klimatu, prawach kobiet, eboli, walce z głodem i zapewnieniu godziwych warunków pracy. Oprócz Merkel i Obamy w spotkaniu uczestniczyć będą premierzy - Kanady Stephen Harper, Wielkiej Brytanii David Cameron, Japonii Shinzo Abe, Włoch Matteo Renzi oraz prezydent Francji Francois Hollande.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama i Merkel spotkali się przed szczytem G7
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.