ONZ żąda od władz Kirgistanu śledztwa

ONZ żąda od władz Kirgistanu śledztwa
(fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
PAP / mik

Rada Praw Człowieka ONZ wezwała w piątek rząd Kirgistanu do przeprowadzenia "wyczerpującego i przejrzystego" śledztwa w sprawie zamieszek, które wybuchły w ubiegłym tygodniu.

- Domagamy się, by rząd Republiki Kirgiskiej przeprowadził wyczerpujące i przejrzyste śledztwo oraz by dopilnował, żeby osoby ponoszące winę za ofiary w ludziach odpowiedziały za swoje czyny w związku z wydarzeniami z 7 kwietnia 2010 r. oraz niedawnymi aktami przemocy na tle etnicznym - podkreślono w rezolucji, której tekst zaproponowały Stany Zjednoczone i Kirgistan.

Rada zdecydowanie potępia w nim "naruszenia praw człowieka, które popełniono podczas manifestacji wokół zmian w rządzie" w kwietniu oraz "prowokacje i przemoc w Oszu i Dżalalabadzie".

Dokument został przyjęty w ostatnim dniu 14. sesji Rady Praw Człowieka w Genewie.

Podczas krwawej rewolucji w kwietniu zginęło 87 osób, a prezydent Kurmanbek Bakijew został zmuszony do ucieczki z kraju.

W starciach między Kirgizami i Uzbekami, które wybuchły w zeszłym tygodniu w Oszu i Dżalalabadzie, zginęły co najmniej 192 osoby i ponad 2 tys. zostało rannych. Oba regiony są uważane za bastion zwolenników Bakijewa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ONZ żąda od władz Kirgistanu śledztwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.