Orkiestra WP na Placu Czerwonym

Orkiestra WP na Placu Czerwonym
(fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV)
PAP / pz

Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego była w sobotę wśród zespołów wojskowych z 10 krajów, które wspólnym występem na Placu Czerwonym uświetniły obchodzoną w tym dniu 865. rocznicę założenia Moskwy.

Krótki koncert muzyków wojskowych z Polski, Austrii, Chin, Grecji, Francji, Kazachstanu, Niemiec, Singapuru, Włoch i Rosji był kulminacyjnym punktem widowiska, które z trybun ustawionych między mauzoleum Włodzimierza Lenina i Bramą Spaską, oglądało ponad 7 tys. osób.

Wśród widzów byli prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl i burmistrz stolicy Rosji Siergiej Sobianin.

Orkiestry wojskowe zagrały m.in. rosyjski marsz patriotyczny "Pożegnanie Słowianki". Utwór ten, skomponowany w 1912 roku, był w czasie wojny domowej w Rosji (1917-22) nieformalnym hymnem Białej Armii. W Polsce podczas II wojny światowej stał się popularny z polskimi słowami jako pieśń partyzancka "Rozszumiały się wierzby płaczące".

Przemawiając podczas uroczystości prezydent Rosji oświadczył, że Moskwa zawsze była symbolem rosyjskiej państwowości. - W różnych epokach Moskwa skupiała wokół siebie cały kraj, jednoczyła ludzi różnych warstw, tytułów, narodowości i wyzwań, umacniając potęgę mocarstwa - powiedział.

DEON.PL POLECA

Putin podkreślił, że "Moskwa zawsze była razem z krajem, a Rosja - razem z Moskwą". Prezydent zaznaczył, że tak było w 1612 i 1812 roku.

W 1612 roku pospolite ruszenie, zwołane przez kupca Kuźmę Minina i księcia Dymitra Pożarskiego, wypędziło polską załogę z Kremla. Wydarzenie to uważane jest w Rosji za koniec okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj. Rocznica wypędzenia Polaków z Moskwy - 4 listopada - obchodzona jest w FR jako Dzień Jedności Narodowej.

Natomiast w 1812 roku wojska rosyjskie pod dowództwem marszałka Michaiła Kutuzowa rozbiły wielką armię Napoleona Bonaparte, dochodząc później do Paryża.

Przed występem na Placu Czerwonym zespoły wojskowe z 10 krajów, grając marsze wojskowe, wspólnie przedefilowały ulicą Twerską - od placu Aleksandra Puszkina do placu Maneżowego. Oklaskiwały je tysiące mieszkańców Moskwy.

Wieczorem - również na Placu Czerwonym - wezmą udział w otwarciu 5. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wojskowej "Wieża Spaska". Impreza ta, wzorowana na popularnym Festiwalu Orkiestr Wojskowych (Military Tattoo) w Edynburgu, w Szkocji, potrwa do 8 września.

Program festiwalu jest bogaty - od muzyki klasycznej i marszowej przez ludową, po taneczną i rockową. Gwiazdą imprezy - jak co roku - jest francuska piosenkarka Mirelle Mathieu. Występom orkiestr towarzyszyć będą pokazy musztry paradnej. Swoim kunsztem popiszą się m.in. żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej WP.

Do Moskwy pojechało 87 żołnierzy z orkiestry i kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W niedzielę wystąpią oni dodatkowo w Sokolnikach, jednym z najpopularniejszych moskiewskich parków.

Na program obchodów rocznicy założenia Moskwy, nazywanej Dniem Miasta, złożyło się ponad 600 imprez - od koncertów i wystaw przez uliczne targi książki, po laserowe show i karnawał. Wstęp do wielu stołecznych muzeów w ten weekend jest bezpłatny. Moskiewskie władze szacują, że w zabawach weźmie udział ok. 3 mln osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Orkiestra WP na Placu Czerwonym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.