Osobliwy pozew z powieścią kryminalną w tle

PAP / drr

Sekretarz sądowy z Neapolu odkrył, że czarny charakter w powieści kryminalnej ma jego imię, nazwisko, a nawet ten sam zawód. Dlatego zażądał wycofania całego nakładu książki, a od jej autora, adwokata, domaga się pół miliona euro odszkodowania.

Agencja Ansa podała, że przedmiotem sporu jest opublikowany w czerwcu we Włoszech kryminał pod tytułem "Cena prawdy", którego akcja rozgrywa się w Rzymie. Napisał go młody adwokat z włoskiej stolicy, Giacinto Canzona.

Książka wyjątkowo nie spodobała się sekretarzowi sądowemu z Neapolu, Carlo Frezzy. Sprawa jest tym bardziej podejrzana, że obaj mężczyźni znają się z sądu w Wiecznym Mieście, gdzie sekretarz pracował w latach 1999-2003. Teraz zaś Frezza odnalazł swoje imię i nazwisko na kartach powieści kryminalnej, do tego nosi je w książce sekretarz sądowy, współwinny opisanego zabójstwa.

Frezza ma na to wytłumaczenie - przyznał, że z mecenasem Canzoną miał stale na pieńku. Takiego argumentu użyli też jego adwokaci, którzy skierowali do sądu sprawę przeciwko autorowi książki. Ich zdaniem nadanie negatywnej postaci literackiej - skorumpowanemu pracownikowi sądu, powiązanemu ze światem przestępczym - imienia i nazwiska prawdziwej osoby należy uznać za zemstę.

Gdy Carlo Frezza dowiedział się od jednego ze znajomych, że wkrótce ukaże się powieść, w której współwinny zbrodni nazywa się tak samo jak on, bezskutecznie prosił autora, by wykreślił tę postać lub zmienił jej personalia.

Jego adwokaci w pozwie podkreślili, że z chwilą ukazania się kryminału ich klient przeżył silny stres oraz stał się "obiektem drwin ze strony kolegów, adwokatów i znajomych", przez co został zmuszony do wzięcia urlopu zdrowotnego. "Z powodu depresji znajduje się obecnie pod opieką psychiatry" - dodali w piśmie przeciwko autorowi.

Termin rozprawy w tej sprawie przed sądem w Neapolu, gdzie pracuje wyśmiewany obecnie sekretarz, wyznaczono na 28 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Osobliwy pozew z powieścią kryminalną w tle
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.