Panama/ Pierwsi przesiedleńcy klimatyczni opuszczają wyspę zagrożoną rosnącym poziomem wody

Panama/ Pierwsi przesiedleńcy klimatyczni opuszczają wyspę zagrożoną rosnącym poziomem wody
Depositphotos.com (13065337)
PAP / pzk

Około 1200 osób z rdzennej społeczności Guna opuści przeludnioną i zagrożoną rosnącym poziomem morza wyspę Carti Sugdupu. W środę otrzymali oni od władz Panamy nowe domy na kontynencie. Media określają ich jako pierwszych przesiedleńców klimatycznych w kraju.

W czasie ceremonii z udziałem prezydenta Laurentino Cortizo mieszkańcy otrzymali 300 domów w wybudowanej kosztem 12,2 mln dolarów miejscowości Nuevo Carti w prowincji Guna Yala na karaibskim wybrzeżu Panamy. Na osiedlu jest prąd, bieżąca woda i parki – podał dziennik ‘La Prensa’. „Jestem podekscytowana. Domy są piękne. Są małe, ale bardzo wygodne” – powiedziała AFP 57-letnia Vidalma Yanez na progu swojego nowego domu.

Na wyspie społeczność żyła w prymitywnych chatach z klepiskiem zamiast podłogi. Nie mieli wody pitnej, kanalizacji, stałych dostaw prądu. Ich domy regularnie zalewała woda, a eksperci ostrzegali, że sytuacja będzie się dodatkowo pogarszać wraz z podnoszeniem się poziomu morza – podała AFP.
„Kryzys klimatyczny, jakiego doświadcza świat (…) zmusił nas, tutaj w Panamie, do przeniesienia (społeczności) z wyspy do tego projektu miejskiego złożonego z około 300 domów” – powiedział Cortizo, wręczając klucze do nowego mieszkania pierwszej rodzinie z wyspy.
Przeprowadzki rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Podróż łodzią z wyspy do nowej miejscowości trwa około 15 minut – podała AFP.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Panama/ Pierwsi przesiedleńcy klimatyczni opuszczają wyspę zagrożoną rosnącym poziomem wody
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.