Pandemia zdewastowała nasze życie

Pandemia zdewastowała nasze życie
Fot.: Gabriel/unsplash.com
6 miesięcy temu
PAP/tkb

COVID-19 miał ogromny wpływ na wolność religijną, działalność edukacyjną i charytatywną wspólnot wyznaniowych. Zdewastował strukturę zdrowia publicznego i wstrząsnął gospodarką światową - wynika z najnowszego raportu papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie - podała PAP.

We wtorek (20.04) został opublikowany raport: "Wolność religijna na świecie 2021", który poinformował o światowych zmianach w związku z trwającą pandemią. Podkreślił również, że: "Szczególnie w pierwszych miesiącach (pandemii - przyp. red.) grupy terrorystyczne i dżihadyści wykorzystali rozproszoną uwagę rządu do nasilenia brutalnych ataków i umocnienia zdobyczy terytorialnych".

Owe grupy wykorzystywały sytuację na świecie do propagowania swoich idei głównie poprzez: "liczne internetowe publikacje propagandowe Al-Kaidy, Daesh (Państwa Islamskiego) i Boko Haram". Grupy te opisywały pandemię koronawirusa jako "karę boską dla zgniłego zachodu", w zamian za bezgraniczne oddanie obiecywały również odporność na wirusa i zapewniały miejsce w raju - informuje PAP.

Autorytarne rządy, jak chociażby te w Chinach nałożyły na wierzących ogromne ograniczenia w praktykowaniu własnego wyznania, łącznie z blokadami stron www gdzie odbywały się transmisje nabożeństw. Raport jednak nie skupia się jedynie na życiu duchowym, zwrócił także uwagę na pogłębiający się kryzys gospodarczy, który wywołał falę nienawiści w sieci wobec osób pracujących, innej rasy czy pochodzenia.

"W internecie mnożyły się teorie spiskowe twierdzące, że Żydzi spowodowali wybuch epidemii, w Indiach zarzuty kierowano przeciwko mniejszościom muzułmańskim, a w kilku krajach, takich jak Chiny, Niger, Turcja i Egipt, winą za pandemię obarczano chrześcijan" – podaje za raportem PAP.

Raport zwraca również uwagę, że reakcje rządów na kryzys naruszyły podstawowe prawa człowieka, w tym m.in. wolność zgromadzeń i wolność religijną. Zastosowano np. nieproporcjonalne ograniczenia w odniesieniu do działalności religijnej i gospodarczej. Przykładem jest USA i Hiszpania, gdzie "uczestnictwo w nabożeństwach religijnych było bardzo ograniczone, podczas gdy miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub rekreacyjnej były otwarte dla znacznie większej liczby uczestników" - czytamy w raporcie.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pandemia zdewastowała nasze życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.