Pfizer i BioNTech chciały 50 euro za szczepionkę od UE

Pfizer i BioNTech chciały 50 euro za szczepionkę od UE
Fot. Hakan Nural /Unsplash
6 miesięcy temu
PAP/kb

Firmy Pfizer i BioNTech żądały od Unii Europejskiej ponad 50 euro za jedną dawkę szczepionki przeciw Covid -19 - taką informację podał niemiecki magazyn "Der Spiegel".

Według niemieckich mediów, m.in. stacji WDR i dziennika "Sueddeutsche Zeitung", w czerwcu 2020 roku Pfizer i BioNTech, chciały od Komisji Europejskiej 54,08 euro za jedną dawkę opracowanej wspólnie szczepionki, przy zakupie 500 mln dawek. Wówczas negocjacje z unijnymi przedstawicielami prowadzili pełnomocnicy Pfizera.

W przypadku takiej ceny jedna dawka tej szczepionki byłaby aż 20 razy droższa od pojedynczej dawki preparatu opracowanego przez koncern AstraZeneca wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim. Szwedzko-brytyjska firma jednak zapewnia, że nie liczy na zysk na swojej szczepionce i sprzedaje ją "po kosztach własnych".

Ostatecznie w listopadzie ubiegłego roku Unia Europejska porozumiała się z amerykańskim producentem leków Pfizer i niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech w sprawie zakupu ich szczepionki. Cenę uzgodniono na około 16 euro za dawkę, a więc trzykrotnie niżej od stawki, która znalazła się we wstępnej ofercie sprzedaży. 

Magazyn "Der Spiegel" powołując się na opinię części ekonomistów twierdzi, że rządy powinny płacić koncernom farmaceutycznym o wiele więcej za szczepionki, by tym samym  zwiększać ich możliwości produkcyjne i wspierać prace badawcze nad nimi.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
19,53 zł
27,90 zł

Czy Bóg zawsze jest dostępny i na nas czeka? Czy grzech przeszkadza w modlitwie? Co w sytuacji, gdy nie potrafię być szczery ze sobą i Bogiem? Czy można tęsknić za kimś, kogo nigdy się nie...

Skomentuj artykuł

Pfizer i BioNTech chciały 50 euro za szczepionkę od UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.