Lepsze i gorsze szczepionki na Covid? Specjaliści skomentowali krążące doniesienia

Lepsze i gorsze szczepionki na Covid? Specjaliści skomentowali krążące doniesienia
1 tydzień temu
PAP/kb

Odkąd pojawiają szczepionki na koronawirusa kolejnych firm, nie milkną wątpliwośći co do ich skuteczności i bezpieczeństwa. Amerykański portal o zdrowiu STAT twierdzi, że podział na "dobre i złe" może przeszkodzić w walce z Covid - 19.

Tamtejsi eksperci od zdrowia publicznego obawiają się, że za sprawą między innymi mediów społecznościowych i podawanych tam fałszywych informacji ludzie będą niepewni co do wyboru szczepionki,  a to w konsekwencji odsunie w czasie zaszczepienie odpowiednio dużej części ludności, by wygrać z pandemią koronawirusa. Generalizowanie pomija wiele faktów, np. że szczepionki firm AstraZeneca oraz Johnson & Johnson były testowane w badaniach klinicznych już po tym, jak nowe warianty wirusa SARS-CoV-2 zaczęły się rozprzestrzeniać, co prawdopodobnie zmniejszyło ich skuteczność bardziej niż w przypadku szczepionek firm Pfizer-BioNTech i Moderna, które zostały dopuszczone do obrotu wcześniej - zauważa autorka tekstu, dziennikarka STAT Helen Branswell.

Zauważa również, że szczepionki postrzegane jako mniej skuteczne są świetnym rozwiązaniem dla obszarów wiejskich Ameryki lub w krajach o niskich dochodach, ponieważ nie wymagają specjalistycznych zamrażarek (w przeciwieństwie do szczepionek uważanych za bardziej skuteczne, które muszą być przechowywane w temperaturze -80 st. Celsjusza - PAP) ani skomplikowanych systemów dostaw, które cechuje szczególnie duże miasta i ich obrzeża.

Amerykańscy eksperci uważają, że problem rozprzestrzeniania nieprawdziwych informacji  może się pogorszyć wraz z dopuszczeniem na rynek większej liczby szczepionek, z których każda ma różną skuteczność, schematy dawkowania (jedna dawka lub dwie) i odstępy między dawkami (21 dni, 28 dni, do 12 tygodni w niektórych przypadkach i miejscach).

"Uważam, że w tej chwili komunikat musi być taki, że szczepionki dopuszczone do użytku zostały zatwierdzone, ponieważ zapewniają znaczącą ochronę przed Covid-19. Bez szczepionki nie ma się żadnej ochrony przed tą chorobą" – mówi Glen Nowak, dyrektor Centrum Zdrowia i Komunikacji Ryzyka w Grady College of Journalism and Mass Communication w Athens w stanie Georgia.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Lepsze i gorsze szczepionki na Covid? Specjaliści skomentowali krążące doniesienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.