Polscy archeolodzy i uchodźcy z Syrii razem odbudują pałac

Polscy archeolodzy i uchodźcy z Syrii razem odbudują pałac
(fot. pcpm.org.pl)
PAP / kk

"Syryjscy uchodźcy pod kierunkiem polskich archeologów pomagają oczyścić i przebadać pałac w miejscowości Bire w Libanie" informuje Polska Agencja Prasowa.

Na terenie pałacu powstanie centrum kultury, a za całość projektu odpowiada Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Pałac powstał między XVII i XVIII wiekiem i należał do prominentnego rodu z Aleppo, który zarządzał pobliskim terytorium. Jest jednym z najcenniejszych zabytków w Libanie.

"Zatrudnienie Syryjczyków możliwe było dzięki programowi PCPM «Cash for work» («Pieniądze za pracę»), finansowanemu z rządowego funduszu Polska Pomoc MSZ. Polega on na zatrudnianiu syryjskich uchodźców, a także biedniejszych Libańczyków, do prac przy projektach rozwojowych, realizowanych na rzecz lokalnych społeczności" - podkreśla PAP. Pracę znajdzie dziesięciu uciekinierów przed wojną.

Zadania zapowiada się spektakularnie. Na początku trzeba przygotować teren budynku i go oczyścić, a następnie przeprowadzić złożoną dokumentację. Prace uwzględniają także wykopaliska, które "są integralną częścią projektu". Chodzi o to by zdobyć "jak największą ilość informacji o budowli, jej historii", jak również ocenić stan zachowania. Z czasem planowana jest rewitalizacja zabytku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Zasada

Zawsze w cieniu. Zawsze potrzebni. Wreszcie docenieni. Kapelani Powstania Warszawskiego.

Gdy kapituluje Starówka, żal za grzechy i rozgrzeszenie stają się cenniejsze niż życie. Generał Antoni Chruściel „Monter” „poleca wprowadzenie w oddziałach jednolitych modlitw porannych i...

Skomentuj artykuł

Polscy archeolodzy i uchodźcy z Syrii razem odbudują pałac
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.