Polska poparła oświadczenia rządów USA, Kanady i Wielkiej Brytanii o odpowiedzialności oficerów GRU za cyberataki

Polska poparła oświadczenia rządów USA, Kanady i Wielkiej Brytanii o odpowiedzialności oficerów GRU za cyberataki
(fot. unsplash.com)
PAP / kk

Polska popiera oświadczenia rządów USA, Kanady i Wielkiej Brytanii wskazujące odpowiedzialność oficerów rosyjskiego wojskowego wywiadu GRU za liczne cyberataki - czytamy w stanowisku polskiego MSZ, opublikowanym w czwartek.

Resort sprawiedliwości USA poinformował w poniedziałek, że oskarżył zaoczenie sześciu byłych i obecnych oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego o udział w kampanii hakerskiej wymierzonej m.in. we francuskie wybory, podmioty w USA i igrzyska olimpijskie. Szeroko zakrojoną hakerską ofensywę wywiadu wojskowego Rosji (GRU) potępiła także Wielka Brytania i Kanada.

"Polska popiera oświadczenia rządów USA, Kanady i Wielkiej Brytanii wskazujące odpowiedzialność oficerów rosyjskiego wojskowego wywiadu GRU za liczne cyberataki szerzące szkodliwe oprogramowanie i wymierzone m.in. w szereg państw, ich infrastrukturę krytyczną, służbę zdrowia, systemy energetyczne, wolne wybory czy międzynarodowe imprezy sportowe" - czytamy w oświadczeniu polskiego resortu dyplomacji.

"Polska blisko współpracuje z państwami partnerskimi w obronie bezpiecznej, otwartej i opartej o międzynarodowe normy cyberprzestrzeni. Winni takich ataków muszą być wskazywani i pociągani do odpowiedzialności" - dodało ministerstwo spraw zagranicznych.

Ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało, że oskarżeni odegrali "kluczową rolę" w atakach na takie cele jak sztab wyborczy Emmanuela Macrona podczas francuskich wyborów prezydenckich w 2017 roku, Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej, organizatorów odłożonej zimowej olimpiady w Tokio, która miała odbyć się w tym roku, organizatorów otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich oraz paraolimpiady w Korei Południowej. Celem ataków GRU były też amerykańskie firmy i szpitale, hakerzy próbowali ponadto torpedować brytyjskie śledztwo dotyczące prób zabicia byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki.

DEON.PL POLECA

Ataki na organizatorów igrzysk olimpijskich i innych imprez sportowych były formą odwetu Kremla, który mścił się za to, że rosyjskich sportowców zawieszono po olimpiadzie w Soczi za stosowanie dopingu.

We wrześniu resort finansów USA poinformował, że nałożył sankcje na ukraińskiego parlamentarzystę Andrija Derkacza i trzech Rosjan związanych z petersburską farmą trolli IRA za próby ingerowania w nadchodzące wybory prezydenckie w USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Polska poparła oświadczenia rządów USA, Kanady i Wielkiej Brytanii o odpowiedzialności oficerów GRU za cyberataki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.