Ponad 31 mln wewnętrznych uchodźców na świecie wg raportu

Ponad 31 mln wewnętrznych uchodźców na świecie wg raportu
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / sz

Ponad 31 milionów osób, czyli co sekundę jedna, musiało opuścić swój dom w 2016 roku z powodu konfliktów zbrojnych lub klęsk żywiołowych - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC).

Blisko 7 mln ludzi, głównie pochodzących z Afryki Subsaharyjskiej i Bliskiego Wschodu, opuściło swoje miejsce zamieszkania przez konflikty zbrojne, a kolejne 24 mln osób, przede wszystkim w Azji, musiało uciekać do innego regionu swego kraju z powodu klęsk żywiołowych, takich jak powodzie i pożary - informują autorzy raportu.

W przeciwieństwie do uchodźców, którzy w poszukiwaniu bezpieczeństwa są zmuszeni uciekać do innego kraju, uchodźcy wewnętrzni (internally displaced persons - IDPs) pozostają w granicach swego państwa, przez co nie mogą ubiegać się o międzynarodową ochronę. Z tego powodu ich apele o pomoc są często ignorowane, dopóki dotyczący ich kryzys humanitarny nie rozleje się na sąsiednie kraje - podkreśla IDMC, która działa w ramach niezależnej norweskiej organizacji humanitarnej Nowegian Refugee Council.

W 2016 roku konflikty zbrojne pozbawiły domów najwięcej osób w Demokratycznej Republice Konga (922 tys. wewnętrznych uchodźców), Syrii (824 tys.) i Iraku (659 tys.). Klęski żywiołowe przyczyniły się do przesiedlenia trzykrotnie większej liczby osób - ponad 7 mln w Chinach, blisko 6 mln na Filipinach i 2,5 mln w Indiach.

Szefowa IDMC Alexandra Bilak zaznaczyła, że przywódcy polityczni powinni jak najszybciej zająć się przyczynami wewnętrznego uchodźstwa, m.in. zmianami klimatu, i poświęcić więcej uwagi ofiarom tego zjawiska. - Osoby, które przez długi czas pozostają wewnętrznymi uchodźcami i których bezpieczeństwo jest codziennie zagrożone, w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju - ostrzegła Bilak.


REKLAMA

Wydawnictwo WAM - darmowa wysyłka książek


Zwróciła uwagę, że w pierwszych latach wojny domowej w Syrii miliony ludzi uciekło z miejsc zamieszkania, ale pozostało w kraju, i dopiero w latach 2014-2015 zaczęły się masowe ucieczki z Syrii, które wywołały największy kryzys migracyjny od czasów drugiej wojny światowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 31 mln wewnętrznych uchodźców na świecie wg raportu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.