Portugalia: manifestacje przeciw rasizmowi i przemocy policji. "Tegoroczny protest ma szczególny charakter"

Portugalia: manifestacje przeciw rasizmowi i przemocy policji. "Tegoroczny protest ma szczególny charakter"
(fot. lassedesignen / shutterstock)
PAP / pch

Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotnich manifestacjach przeciw rasizmowi w największych portugalskich miastach. Protestujący apelowali m.in. o ukaranie policjantów, którzy mieli torturować czarnoskórą młodzież w podlizbońskiej Cova da Moura.

Sobotnie protesty zorganizowało ponad 60 różnych organizacji społecznych i kulturalnych oraz instytucji reprezentujących mniejszości narodowościowe i etniczne, m.in. wspólnotę emigrantów brazylijskich oraz społeczność romską w Portugalii.

Jak poinformowała Anabela Rodrigues z komitetu organizacyjnego manifestacji w Lizbonie, głównym celem antyrasistowskich wieców jest zwrócenie uwagi na brutalne niekiedy postępowanie funkcjonariuszy portugalskiej policji w dzielnicach zamieszkanych przez imigrantów bądź ich dzieci.

Największa manifestacja odbyła się po południu w centrum Lizbony, gdzie między dworcem kolejowym Rossio a placem Sao Domingos zgromadziło się kilka tysięcy osób. Protest miał spokojny przebieg.

DEON.PL POLECA

Mniejsze wiece odbyły się w sobotę także w centrum Porto oraz w Bradze, na północy kraju.

We wszystkich manifestacjach przeciwko rasizmowi uczestniczyli politycy ugrupowań parlamentarnych, m.in. z Partii Socjalistycznej, Portugalskiej Partii Komunistycznej, Zielonych oraz Bloku Lewicy.

Według Rodrigues tegoroczny protest przeciwko rasizmowi ma szczególny charakter w związku z niedawnym oskarżeniem 17 policjantów z podlizbońskiego Alfragide, którzy w 2015 r. mieli dopuścić się aktów rasistowskich oraz torturować sześciu młodych mieszkańców Cova da Moura.

“To nietypowy proces prowadzony przed sądem w Sintrze, gdzie na ławie oskarżonych zasiedli wszyscy funkcjonariusze komisariatu policji. Ich zachowanie było konsekwencją istniejącego w naszym kraju rasizmu instytucji publicznych" - powiedziała Rodrigues.

W piątek wieczorem ciemnoskóra portugalska lekkoatletka Patricia Mamona opublikowała na jednym z portali społecznościowych wpis dotyczący dyskryminacji rasowej w niektórych dyskotekach w Lizbonie. Mistrzyni Europy w trójskoku z 2016 r. poinformowała, że w stolicy istnieją lokale, które utrudniają wstęp osobom o ciemnej karnacji skóry z powodu rzekomo niewłaściwego stroju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Portugalia: manifestacje przeciw rasizmowi i przemocy policji. "Tegoroczny protest ma szczególny charakter"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.