Portugalia: media o pierwszym dniu wizyty papieża w Fatimie

Portugalia: media o pierwszym dniu wizyty papieża w Fatimie
(fot. PAP/EPA/NUNO VEIGA)
PAP / jp

Portugalskie media wskazują, że pierwszy dzień wizyty papieża w Fatimie stał pod znakiem podkreślania roli Maryi w życiu Kościoła. Podkreślają, że zamanifestowane przez Franciszka przywiązanie do Matki Bożej czyni go podobnym do św. Jana Pawła II.

Zdaniem komentatorów piątkowe powierzenie się opiece Maryi przez Franciszka jest gestem podobnym do tego, jaki wykonał w przeszłości Jan Paweł II. Dziennik "Diario de Noticias" przypomniał, że wprawdzie papież modlił się przed figurką Matki Bożej Fatimskiej w inny sposób niż Jan Paweł II, ale podobnie jak on powitał ją, ofiarowując złotą różę.

Z kolei publiczna telewizja RTP zauważyła, że argentyński przywódca Kościoła jako pierwszy papież nie uklęknął w Fatimie przed figurką Matki Bożej. Stacja zanotowała jednak podobieństwa w odczytanej w piątek wieczorem przez Franciszka modlitwie "Witaj Królowo" do niezwykłego nabożeństwa, jakie miał do Maryi Jan Paweł II.

- Nie znam jezuity, który nie byłby maryjny. Franciszek wywodzi się z tego zgromadzenia, więc w naturalny sposób czuje przywiązanie do Maryi. W Fatimie zamanifestował je w piątek - ocenił ekspert stacji RTP.

Z kolei prywatna telewizja SIC wskazała, że przywiązanie Jana Pawła II do Matki Bożej Fatimskiej miało ścisły związek z osobistą historią papieża z Polski, który 13 maja 1981 r. przeżył zamach na swoje życie. W tym dniu obchodzone było właśnie święto Matki Bożej Fatimskiej.

DEON.PL POLECA

- Fatima i jej przesłanie o pokoju i potrzebie czynienia dobra jest ponadczasowe. Przetrwało ono straszne rzeczy: totalitaryzmy, takie jak komunizm, różnorodne dyktatury, a nawet próby banalizacji zła - ocenili komentatorzy SIC.

Przypomnieli, że Franciszek w piątek przed fatimską figurką Maryi określił siebie "biskupem ubranym na biało", nawiązując do fragmentu trzeciej części tajemnicy fatimskiej, ogłoszonej przez Stolicę Apostolską w 2000 r. Sformułowaniem tym określano dotychczas św. Jana Pawła II.

Media przypominają, że Franciszek zacytował przed wieczornym różańcem odmówionym w Kaplicy Objawień także Pawła VI, który powiedział, że "jeśli chcemy być chrześcijanami, musimy być maryjni, czyli musimy uznać zasadniczą, istotną i opatrznościową relację łączącą Matkę Bożą z Jezusem".

W sobotę przed południem Franciszek poprowadzi mszę, podczas której świętymi zostaną ogłoszeni błogosławieni Hiacynta i Franciszek Marto. Ta dwójka portugalskich dzieci przed stu laty była świadkami trwających od 13 maja do 13 października objawień maryjnych w Fatimie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Portugalia: media o pierwszym dniu wizyty papieża w Fatimie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.