Posłowie izraelskiego Likudu: Netanjahu jedynym możliwym kandydatem na premiera

Posłowie izraelskiego Likudu: Netanjahu jedynym możliwym kandydatem na premiera
(fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
2 lata temu
PAP / sz

Deputowani Knesetu z centroprawicowej partii Likud w opublikowanym w niedzielę piśmie zadeklarowali, że zaakceptują tylko lidera ugrupowania, obecnego premiera Benjamina Netanjahu jako kandydata na szefa rządu "niezależnie od wyniku wyborów" parlamentarnych.

Jak przekazano, wszyscy członkowie Knesetu z ramienia Likudu podpisali się pod "petycją jedności", w której podkreślono, że Netanjahu to "jedyny kandydat Likudu na premiera i innego kandydata nie będzie".

Jak zauważa agencja Associated Press, oświadczenie w tej sprawie najwyraźniej ma na celu uprzedzić ewentualne żądania potencjalnych koalicjantów Likudu co do obsady stanowiska szefa rządu.

Netanjahu, który w lipcu stał się najdłużej urzędującym premierem Izraela, w przedterminowych wyborach parlamentarnych 17 września będzie ubiegał się o piątą kadencję szefa rządu.

Ponowne wybory odbędą się po raz pierwszy w historii kraju. Po poprzednich wyborach parlamentarnych w kwietniu Netanjahu nie udało się utworzyć większościowej koalicji i po upłynięciu terminu na sformowanie rządu parlament został pod koniec maja zmuszony do samorozwiązania.

Netanjahu grożą trzy procesy w sprawach korupcyjnych. W grudniu 2018 roku izraelska policja zarekomendowała postawienie mu zarzutów korupcyjnych w sprawie dotyczącej giganta telekomunikacyjnego Bezeq. Netanjahu, w zamian za przychylne dla firmy i warte setki milionów dolarów zmiany w prawie, miał być pozytywnie przedstawiany w należącym do Bezeq serwisie informacyjnym Walla.

Wcześniej policja zarekomendowała postawienie mu zarzutów także w dwóch innych sprawach: dotyczących przyjmowania kosztownych prezentów od znajomych biznesmenów oraz oferowania korzystnych dla jednej z gazet zmian w prawie w zamian za pozytywne przedstawianie jego osoby.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Posłowie izraelskiego Likudu: Netanjahu jedynym możliwym kandydatem na premiera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.