Prasa we Włoszech: po wyborach w Unii niewiadoma, a w kraju wynik może zachwiać rządem

Prasa we Włoszech: po wyborach w Unii niewiadoma, a w kraju wynik może zachwiać rządem
(fot. PAP/EPA/FLAVIO LO SCALZO)
PAP / kw

Po wyborach europejskich UE stąpa po nieznanej ziemi, a we Włoszech zwycięstwo Ligi Matteo Salviniego i zmiana układu sił w koalicji z powodu słabego wyniku Ruchu Pięciu Gwiazd może zachwiać rządem - to komentarze dominujące we włoskiej prasie w poniedziałek.

Według wstępnych wyników prawicowa Liga otrzymała w wyborach do PE około 34 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się centrolewicowa opozycyjna Partia Demokratyczna z wynikiem ponad 23 proc. Współrządzący Ruch Pięciu Gwiazd zdobył około 16 proc. głosów.

Dziennik "Corriere della Sera" pisząc o sytuacji po wyborach podkreśla, że jeśli tzw. suwereniści chcieli "przewrócić Europę", to "będą musieli poczekać co najmniej pięć następnych lat".

Jak zaznacza, wprawdzie partie Marine Le Pen we Francji i Liga Salviniego znalazły się na pierwszych miejscach w swoich krajach, to siły proeuropejskie są w wyraźnej większości również w nowym Europarlamencie.

"Wczorajsze głosowanie zamyka pięciolecie, w którym Unia była faktycznie rządzona przez Angelę Merkel. To nie znaczy, że kanclerz została pokonana i że wygrali jej wrogowie. Znaczy to, że jedna epoka się skończyła, a teraz stąpamy po nieznanej ziemi" - ocenia autor komentarza.

Jego zdaniem szefowa niemieckiego rządu ma na swoim koncie "zasługi i przewinienia", które naznaczyły całe obecne wybory do PE. Wśród jej błędów gazeta wymienia politykę zaciskania pasa, która - jak dodaje - "zniszczyła system produkcyjny i spójność społeczną w słabszych krajach", w tym - także we Włoszech. Do tego, jak wskazuje, należy dodać wpływ, jaki na bezpieczeństwo i rynek pracy miały fale migracyjne.

Na łamach dziennika wyrażono przypuszczenie, że sukces lidera Ligi, wicepremiera Matteo Salviniego będzie "preludium do rywalizacji z Ruchem Pięciu Gwiazd na każdym polu".

Największa włoska gazeta odnosząc się do serii polemik między ugrupowaniami koalicji podkreśla, że przez miesiące w Rzymie były "dwa rządy". "Trudno - dodaje - aby od dzisiaj zaczęły być znów jednym".

"Sojusz między Ruchem Pięciu Gwiazd i Ligą, który już był politycznie zachwiany, teraz pod względem liczb został przewrócony. Dla rządu złożonego z partii, które nie mają wspólnych perspektyw, znalezienie nowej równowagi będzie skomplikowane" - ocenia autor komentarza. Stawia tezę, że celem Ligi nie jest rekonstrukcja rządu, ale "przejęcie kontroli nad koalicją".

Pojawia się pytanie, czy lider ruchu, wicepremier Luigi Di Maio, "osłabiony po wyborach i bez planu rezerwowego, będzie miał jeszcze siłę, bardziej niż wolę, by zaakceptować warunki sojusznika-rywala" - dodaje publicysta. Zastanawia się, czy rezultatem eurowyborów może być kryzys rządowy.

Także "La Repubblica" kładzie nacisk na to, że przyszłość rządu stoi pod znakiem zapytania z powodu zmiany układu sił w koalicji i "ciosu" dla Luigiego Di Maio, jak nazywa to, że więcej głosów niż jego formacja otrzymała centrolewica.

Publicysta rzymskiej gazety stwierdza: "Oczekiwano, że wybory zmienią włoską mapę polityczną, w tle zamieszania w Europie; i tak się stało". Zaznacza, że różnica 12 punktów procentowych w uzyskanym wyniku obu rządzących ugrupowań to zbyt dużo, aby nie było "destabilizujące".

Dziennik opisując sytuację powyborczą w Unii Europejskiej, podsumowuje: "Prawdziwa mobilizacja ratuje Europę przed suwerenistami. Do urn poszło 200 mln osób, a frekwencja osiągnęła 50 proc. To rekord, nie zdarzyło się to od 20 lat".

Rzymskie "Il Messaggero" zwraca uwagę na to, że w Wiecznym Mieście opozycyjna centrolewicowa Partia Demokratyczna wygrała z Ligą. Ocenia, że po wyborach Ruch Pięciu Gwiazd znalazł się w "ogólnokrajowym kryzysie", którego "epicentrum" jest Rzym rządzony przez to ugrupowanie. To, dodaje, rezultat fatalnej sytuacji w mieście, jaką wywołały rządy burmistrz Virginii Raggi.

Gazeta przytacza słowa lidera ruchu Luigiego Di Maio, który stwierdził, że teraz trzeba "schylić kark i pracować".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prasa we Włoszech: po wyborach w Unii niewiadoma, a w kraju wynik może zachwiać rządem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.