Włochy / Premier: sytuacja bardzo trudna w związku z groźbą procedury UE

Włochy / Premier: sytuacja bardzo trudna w związku z groźbą procedury UE
(fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
2 lata temu
PAP / kk

Premier Włoch Giuseppe Conte przyznał, że kraj znalazł się w trudnej sytuacji w związku z ryzykiem objęcia go procedurą nadmiernego deficytu z powodu rekordowego długu publicznego. Zapewnił, że robi wszystko, by uniknąć procedury proponowanej przez KE.

Szef rządu napisał w mediach społecznościowych: "Pracuję nieustannie, także razem z (ministrem finansów Giovannim) Trią, by uniknąć procedury, która przyniosłaby szkody Włochom".

"Mimo że sytuacja jest naprawdę bardzo złożona, jestem bardzo zdeterminowany i nie tracę ufności, że dzięki konstruktywnemu podejściu wszystkich stron, które usiądą do stołu, można będzie znaleźć pozytywne rozwiązanie w obopólnym interesie. Bo interes Włoch i ich obywateli jest interesem Europy" - dodał Conte.

Jednocześnie premier zaznaczył, że Włochy odgrywają "centralną" rolę w obecnym procesie nominacji na kluczowe europejskie stanowiska po niedawnych wyborach do PE.

Na środę Conte zapowiedział wcześniej posiedzenie rządu, w czasie którego oszacowany zostanie włoski budżet. Ogłosił też, że przedstawi dane, które dowiodą, że stan finansów publicznych jest "lepszy niż przewidywano".

Wicepremier, szef MSW Matteo Salvini oświadczył z kolei, że "uniknięcie procedury jest celem wszystkich, ale nie za wszelką cenę".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy / Premier: sytuacja bardzo trudna w związku z groźbą procedury UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.