Włochy: plan ewakuacji ponad 1 mln osób spod Wezuwiusza na wypadek jego erupcji

Włochy: plan ewakuacji ponad 1 mln osób spod Wezuwiusza na wypadek jego erupcji
(fot. depositphotos.com)
2 lata temu
PAP / sz

W razie erupcji Wezuwiusza z okolic wulkanu ewakuowanych zostanie do innych części Włoch 1 milion 155 tysięcy mieszkańców- taki plan przewiduje podpisane w Neapolu porozumienie między władzami Kampanii i kilku innych regionów kraju.

Zgodnie z tym porozumieniem mieszkańcy zagrożonych terenów trafią do Basilicaty, Molise, Kalabrii, Lacjum i na Sardynię.

Wraz ze złożeniem podpisów pod dokumentem dokończony został i zaktualizowany szczegółowy plan ewakuacji ludności z kilku dzielnic Neapolu i ponad 30 miast oraz miejscowości położonych wokół jednego z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie. Ewakuacją objęci zostaną też mieszkańcy rejonu wulkanicznych Pól Flegrejskich koło Neapolu. Na ich obszarze znajdują się 24 kratery i stożki wulkaniczne. W okolicy tej leży 80-tysięczne miasto Pozzuoli.

"To ważny rezultat, gdyż o takich protokołach mówiło się od 2002 roku, a planowanie kryzysowe wokół Wezuwiusza zaczęto w 1984 roku" - tak o zawartym porozumieniu powiedział szef włoskiej Obrony Cywilnej Angelo Borrelli.

W październiku na Polach Flegrejskich odbędą się krajowe ćwiczenia przygotowujące na wypadek zagrożenia wulkanicznego.

"To nie żart, ale sposób na to, by przygotować się poważnie na wydarzenia, które mogą być katastrofalne" - wyjaśnił szef władz regionu Kampania Vincenzo De Luca. Dodał, że wszystkie dzieci z tamtych stron muszą wiedzieć, co mają robić w przypadku zagrożenia i dokąd mają się udać.

"We wrześniu rozpocznie się kampania informacyjna, w trakcie której każdy obywatel zostanie zawiadomiony o tym, dokąd ma się skierować w momencie kryzysowym" - dodał De Luca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: plan ewakuacji ponad 1 mln osób spod Wezuwiusza na wypadek jego erupcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.