Prezydent Duda: Polska popiera integrację euroatlantycką Ukrainy

Prezydent Duda: Polska popiera integrację euroatlantycką Ukrainy
(fot. Isaaack / Shutterstock.com)
PAP / pk

Polska nadal będzie popierała wzmacnianie relacji Ukrainy z Unią Europejską i NATO oraz ambitne reformy, które zbliżą ten kraj do standardów zachodnich - oświadczył prezydent Andrzej Duda w opublikowanej w piątek depeszy do prezydenta Petra Poroszenki.

Tego dnia Ukraina obchodzi 27. rocznicę ogłoszenia niepodległości.

- Deklaruję dalszą działalność Polski na rzecz wzmocnienia stosunków Ukrainy z UE i NATO, a także wsparcie w realizacji ambitnych reform wewnętrznych, które zbliżą Ukrainę do standardów przyjętych w tych organizacjach - napisał prezydent Duda, cytowany przez administrację ukraińskiego prezydenta.

- W interesach Polski oraz Europy jest Ukraina jako nowoczesne państwo, z dobrze działającą gospodarką, która zagwarantuje swoim obywatelom wysoki poziom życia - podkreślił.

Prezydent RP wyraził szacunek dla narodu ukraińskiego, który - jak napisał - "konsekwentnie buduje niepodległe państwo i gotów jest na największe ofiary w obliczu łamania prawa międzynarodowego i agresji zbrojnej ze strony sąsiada".

DEON.PL POLECA

Duda zapewnił także o poparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez wspólnotę międzynarodową.

Wyraził jednocześnie przekonanie, że zbliżeniu społeczeństw Polski i Ukrainy służą partnerskie relacje między instytucjami państwowymi, systematycznie wzrastające obroty handlowe oraz rozwój kontaktów międzyludzkich.

- Mam nadzieję na osiągnięcie pozytywnych wyników również i w dialogu na temat tragicznych kart w naszej historii. Jestem przekonany, że partnerstwo strategiczne między Polską i Ukrainą powinno być budowane na fundamencie prawdy o przeszłości i w duchu wyznawanych przez dwa narody wartości chrześcijańskich - oświadczył Duda.

Ukraina proklamowała Akt Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tegoż roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Polska uznała niepodległość Ukrainy jako pierwszy kraj na świecie, 2 grudnia 1991 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Duda: Polska popiera integrację euroatlantycką Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.