Proces Breivika dopiero w przyszłym roku

Proces Breivika dopiero w przyszłym roku
Podczas pierwszego, poniedziałkowego przesłuchania Breivik przyznał się do strzelaniny na wyspie Utoya i podłożenia ładunku wybuchowego w centrum Oslo, jednak nie uznał się za winnego. (fot. PA/BERIT ROALD)
AFP, Reuters / PAP / slo

Norweska policja zakończyła w czwartek poszukiwanie ciał osób zabitych na wyspie Utoya. W piątek, czyli tydzień po masakrze, po raz kolejny przesłuchany zostanie sprawca krwawego zamachu. Według prokuratury, jego proces rozpocznie się dopiero w przyszłym roku.

Jak podała prokuratura, jego proces rozpocznie się najwcześniej w 2012 r. - Akt oskarżenia nie będzie gotowy przed końcem bieżącego roku - powiedział prokurator generalny Tor Aksel Busch w radiu NRK.

- W poszukiwaniu dowodów policja przeczesuje teraz całą wyspę Utoya i budynek rządowy (w Oslo). Przesłuchiwane są osoby, które przeżyły. Wszystko to ma na celu ustalenie maksymalnej liczby faktów dotyczących tego, co się stało - wyjaśniał prokurator.

Wyraził nadzieję, że Norwegowie zrozumieją, że policję czeka "ciężka praca", a śledztwo będzie wymagające.

DEON.PL POLECA

- To bardzo istotne śledztwo. Policja będzie potrzebowała czasu - powiedziała agencji AFP zastępczyni prokuratora Ingunn Fossgard.

Zgodnie z norweskim prawem, Breivik, który obecnie ma status tzw. oficjalnie podejrzanego, zostanie oskarżony dopiero po zakończeniu policyjnego śledztwa.

Przedstawiciel policji Johan Fredriksen potwierdził, że w czwartek zakończono poszukiwanie ciał na Utoi, gdzie Breivik zastrzelił w piątek 68 osób. Informacje te wcześniej podał lokalny dziennik "Drammens Tidende".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Proces Breivika dopiero w przyszłym roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.