Przełomowe badania nt. homoseksualizmu?

Przełomowe badania nt. homoseksualizmu?
(fot. jerome_Munich / Foter / CC BY)
telegraph.co.uk / kw

Orientacja homoseksualna "może wynikać z warunków środowiskowych po urodzeniu" - twierdzą badacze z UCLA (University of California, Los Angeles). Dotychczas uważano, że decydują czynniki biologiczne. "Czekam na pełne wyniki z zapartym tchem" - skomentował doniesienia prof. D. Griffin z University of Kent.

Badania zostały zaprezentowane podczas corocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w Baltimore.

Uczeni zbadali 37 par bliźniaków wyposażonych w identyczne kopie materiału genetycznego. W każdej parze przynajmniej jeden z bliźniaków był gejem. W ten sposób chcieli zbadać, które z genów mogą być związane z homoseksualnością.

Prof. Tim Spector z King's College w Londynie stwierdził: "Zawsze było tajemnicą w jaki sposób jednojajowe bliźnięta, które dzielą te same geny, mogą różnić się w orientacji seksualnej".

DEON.PL POLECA

Wśród par jednojajowych bliźniąt, gdzie przynajmniej jeden z braci jest gejem, jedynie 20 procent dzieli homoseksualną orientację. Ta przesłanka doprowadziła badaczy do wniosku, że to nie biologiczne czynniki determinują orientację seksualną.

Stąd temat ten podjęli uczeni zajmujący się epigenetyką, czyli tą częścią zjawisk dziedziczonych, które nie podlegają w całości ogólnym prawom dziedziczenia.

Epigenetyka opiera się na założeniu, że kod genetyczny nie determinuje wszystkiego w sposób jednoznaczny. Zakłada ona, że są momenty, w którym mniej lub bardziej znane nam prawa albo czynniki wywierają wpływ na dalszy los DNA.

Uczeni z UCLA zidentifykowali dziewięć obszarów w genomie, gdzie geny funkcjonowały inaczej, gdy jeden z bliźniaków był homoseksualny. Stwierdzili, że są w stanie przewidzieć z 70% pewnością czy badany mężczyzna jest gejem po prostu sprawdzając te obszary genomu.

"Jest to pierwszy znany przykład modelu pozwalającego przewidzieć orientację seksualną na podstawie czynników molekularnych" - powiedział jeden z członków zespołu badawczego, dr Tuck Ngun.

"Istotnie, odważnie jest twierdzić, że istnieje możliwość przewidzenia czegoś tak złożonego jak homoseksualność z 70% pewnością" - powiedział prof. Darren Griffin z University of Kent - "Ale czekam na pełne wyniki badań z zapartym tchem".

Brytyjscy uczeni stwierdzili, że badania są intrygujące, ale należy być ostrożnym do czasu, gdy zostaną one opublikowane w naukowym czasopiśmie.

Amerykańska grupa badawcza planuje obecnie zbadać większą ilość mężczyzn. Co więcej, uczeni nie prowadzili jak dotychczas żadnych badań wśród kobiet.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przełomowe badania nt. homoseksualizmu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.