Rosjanie wytykają Polakom opieszałość

Rosjanie wytykają Polakom opieszałość
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / wab

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wytknął w czwartek Polsce, iż ta nie odpowiedziała na większość wniosków strony rosyjskiej o pomoc prawną w śledztwie w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem.

"Kompetentne organy Rzeczypospolitej Polskiej odpowiedziały jak dotąd tylko na dwa z sześciu wniosków skierowanych do Polski przez Komitet Śledczy FR. Przy czym - nie w pełnym zakresie" - oświadczył rzecznik Komitetu Śledczego FR Władimir Markin, którego cytują agencje ITAR-TASS i RIA-Nowosti.

Markin poinformował, że Polska nie odpowiedziała m.in. na wnioski o przekazanie sporządzonego przez polskich ekspertów stenogramu z pokładowego rejestratora głosowego i szczegółowych informacji o połączeniach telefonicznych z pokładu samolotu.

Jako przykład przedstawiciel Komitetu Śledczego FR wymienił m.in. wniosek nr 1 z 12 maja 2010 roku, na który - jak podał - "napłynęło siedem tomów akt sprawy, zawierających odpowiedzi tylko na 13 z 20 postawionych pytań".

Markin zauważył też, że strona rosyjska nie otrzymała odpowiedzi na dziewięć innych pytań dotyczących śledztwa, które sformułowała w trzech wnioskach o pomoc prawną i w których wystąpiła o przeprowadzenie czynności śledczych i innych czynności procesowych.

"Śledztwo ma nadzieję, że strona polska uczyni wszystko, co możliwe dla należytego wykonania wszystkich wniosków strony rosyjskiej o pomoc prawną, co jest niezbędne do ustanowienia pełnego i obiektywnego obrazu katastrofy, a także przyczyn, które do niej doprowadziły" - oznajmił rzecznik Komitetu Śledczego FR.

Markin zadeklarował, że "Komitet Śledczy FR ze swej strony jest gotowy do dalszej współpracy z organami śledczymi RP".

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej, która nadzoruje pracę Komitetu Śledczego FR, przekazała w środę stronie polskiej kopie 14 tomów akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Szef głównego zarządu międzynarodowej współpracy prawnej Prokuratury Generalnej FR Saak Karapetjan, który wręczył materiały radcy ambasady RP w Moskwie Longinie Putce, oświadczył, że tym samym Rosja przekazała Polsce praktycznie wszystkie dokumenty, o które ta prosiła w swoich wnioskach o pomoc prawną.

Wcześniej strona rosyjska przekazała Polsce 28 tomów akt śledztwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosjanie wytykają Polakom opieszałość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.