"Rozmowy w Genewie ws. Syrii pod koniec lutego"

"Rozmowy w Genewie ws. Syrii pod koniec lutego"
(fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
PAP / pk

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował w piątek, że zaplanowane na 8 lutego w Genewie rozmowy pokojowe w sprawie Syrii zostały przełożone na koniec lutego. Dodał, że w Genewie należy zacząć prace nad nową syryjską konstytucją.

- Ponownie data została przesunięta z 8 lutego na koniec miesiąca - mówił Ławrow.

DEON.PL POLECA

Minister tłumaczył, że rosyjski projekt konstytucji dla Syrii łączy postulaty rządu prezydenta Baszara el-Asada i jego przeciwników. Szef rosyjskiej dyplomacji podkreślił, że pracując nad projektem ustawy zasadniczej Moskwa chciała zebrać kwestie ważne zarówno dla władz w Damaszku jak i dla opozycji, które były zgłaszane w ostatnich latach. Dodał, że liczy, iż przedstawione w dokumencie propozycje będą stanowić impuls do dalszych prac podczas negocjacji w Genewie.

Ławrow uznał, że w sprawie Syrii należy przestać "chodzić w kółko" i "należy skoncentrować się na konkretnych kwestiach zarysowanych w rezolucji nr 2254 Rady Bezpieczeństwa ONZ". Chodzi o uchwalony 18 grudnia 2015 roku dokument, który zobowiązał specjalnego przedstawiciela ONZ ds. Syrii "do zaproszenia delegacji syryjskiego rządu i opozycji do podjęcia w trybie pilnym formalnych negocjacji w sprawie procesu zmian politycznych".

Odnosząc się do zakończonych na początku tego tygodnia rozmów w stolicy Kazachstanu szef rosyjskiej dyplomacji ocenił, że stanowiły one "ważny krok" w kierunku porozumienia syryjskiego. Negocjacje pokojowe w Astanie zakończyły się we wtorek. Były one traktowane jako rozmowy uzupełniające przed zaplanowanymi na luty negocjacjami w Genewie pod egidą ONZ.

Według opublikowanego w Astanie oświadczenia Iran, Rosja i Turcja uzgodniły w ich toku m.in. trójstronny mechanizm monitorowania i egzekwowania zawieszenia broni w Syrii, który ma powstrzymać strony konfliktu przed prowokacjami; pozwala on tym trzem państwom na natychmiastową reakcję na wszelkie przypadki naruszenia rozejmu.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, gdy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już blisko sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rozmowy w Genewie ws. Syrii pod koniec lutego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.