Rząd Korei Płd. szykuje ewakuację swoich obywateli z Ukrainy

Rząd Korei Płd. szykuje ewakuację swoich obywateli z Ukrainy
Ukraiński żołnierz na linii frontu w pobliżu wsi Awdiejewka, niedaleko Doniecka. Fot. PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK
PAP/mł

Jak podał południowokoreański dziennik „Dzoson Ilbo”, rząd Korei Płd. chce rozpocząć ewakuację z Ukrainy swoich obywateli, w pierwszej kolejności - 15 koreańskich rodzin mieszkających w pobliżu granicy Ukrainy z Rosją, gdzie istnieje największe ryzyko starć zbrojnych. 

Rząd Korei Płd. chce rozpocząć w tym tygodniu ewakuację części swoich obywateli z Ukrainy w związku z rosnącym ryzykiem rosyjskiej inwazji – podał w środę dziennik „Dzoson Ilbo”, powołując się na mieszkających na Ukrainie Koreańczyków. Według nich południowokoreańska ambasada w Kijowie zwołała w poniedziałek nadzwyczajne spotkanie, na którym zdecydowano o ewakuacji z Ukrainy około 50 obywateli, w tym dzieci, studentów i osób starszych.

 

Na Ukrainie mieszka około 800 Koreańczyków. „Niektórzy z nich już zaczęli się pakować. Będą wsiadać do samolotów do Korei do przyszłego tygodnia” – powiedział jeden z obywateli, cytowany przez dziennik. W pierwszej kolejności rząd chce ewakuować 15 koreańskich rodzin mieszkających w pobliżu granicy Ukrainy z Rosją, gdzie istnieje największe ryzyko starć zbrojnych. Osoby te zostaną najpierw przewiezione do Kijowa.

W przypadku szybkiego pogorszenia sytuacji południowokoreański rząd wyśle kolejne samoloty, by ewakuować z kraju pozostałych obywateli. Ambasada zbiera obecnie ich dane kontaktowe – pisze „Dzoson Ilbo”. Na Ukrainie przebywa obecnie również około tuzina dyplomatów z Korei Płd. i nieznana liczba turystów z tego kraju. Południowokoreańskie MSZ wydało ostrzeżenie dotyczące podróży na Ukrainę i monitoruje sytuację – podał południowokoreański dziennik.

PAP / mł

Zobacz także: Środa dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz
26,94 zł
44,90 zł

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Rząd Korei Płd. szykuje ewakuację swoich obywateli z Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.