Rząd w Tokio zaniepokojony lotem chińskich bombowców blisko terytorium Japonii

Rząd w Tokio zaniepokojony lotem chińskich bombowców blisko terytorium Japonii
(fot. shutterstock)
PAP / mp

Japoński minister obrony Itsunori Onodera wyraził w piątek zaniepokojenie z powodu przelotu chińskich bombowców blisko terytorium Japonii.

Oficjalną notę wysłano do Pekinu kanałami dyplomatycznymi. Zdaniem strony chińskiej były to rutynowe ćwiczenia wojskowe.

"Po raz pierwszy odnotowaliśmy przelot chińskich samolotów wojskowych na tej trasie - powiedział Onodera na piątkowej konferencji prasowej. - Drogą dyplomatyczną wyraziliśmy nasze zaniepokojenie".

W czwartek sześć chińskich bombowców lecących od strony Morza Wschodniochińskiego w kierunku Oceanu Spokojnego przeleciało w pobliżu terytorium Japonii. Maszyny nie naruszyły japońskiej przestrzeni powietrznej, jednak był to pierwszy przypadek, kiedy chińskie bombowce leciały tą trasą.

Wieczorem w czwartek chińskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu ćwiczeń wojskowych dalekiego zasięgu, nie podając jednak szczegółów. W oświadczeniu podano, że takie "zwyczajne" ćwiczenia nie naruszają prawa międzynarodowego i są wyrazem "zwykłej potrzeby" wzmacniania armii i doskonalenia jej umiejętności bojowych. "Bez względu na to, jakie przeszkody napotka, chińskie lotnictwo będzie działać jak dotychczas" - dodano.

Siły powietrzne Chin w ostatnich miesiącach wykonały kilka rund długodystansowych lotów ćwiczebnych w pobliżu Tajwanu oraz wysuniętych na południe japońskich wysp. ChRL jest w trakcie przeprowadzania zakrojonej na wielką skalę modernizacji swoich sił zbrojnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rząd w Tokio zaniepokojony lotem chińskich bombowców blisko terytorium Japonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.