Rzecznik talibów: kolejna runda rozmów z USA "jest decydująca"

Rzecznik talibów: kolejna runda rozmów z USA "jest decydująca"
(fot. isafmedia [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)])
1 rok temu
PAP / kw

Kolejna, siódma już, runda rozmów pokojowych z USA "jest decydująca" - ocenił w niedzielę w rozmowie z agencją Associated Press rzecznik talibów Suhail Szahin.

Przedstawiciele talibów spotykają się ze specjalnym wysłannikiem USA do Afganistanu Zalmayem Khalilzadem w Katarze, gdzie mieści się biuro polityczne talibów.

Szahin powiedział AP, że obie strony rozmów poszukują "namacalnych rezultatów" w sytuacji, gdy starają się wypracować porozumienie, które doprowadzi do ostatecznego wycofania ponad 20 tysięcy żołnierzy amerykańskich i NATO z Afganistanu i zakończy wojnę w tym kraju.

Oczekuje się również, że umowa zagwarantuje, że Afganistan nie będzie ponownie dawał schronienia terrorystom, żeby mogli przeprowadzać ataki na całym świecie - podaje AP.

Rozmowy rozpoczęły się w sobotę i mają trwać do następnego tygodnia. Stany Zjednoczone chcą zawrzeć ostateczną umowę do 1 września.

Talibowie odmawiają negocjowania z afgańskim rządem, zarzucając mu, że jest marionetką USA, zastrzegli jednak, że będą rozmawiać z członkami rządu, jeśli przybędą na rozmowy jako zwykli Afgańczycy.

W Afganistanie stacjonuje obecnie ok. 20 tys. zagranicznych żołnierzy, w większości z USA w ramach natowskiej misji Resolute Support, której celem jest szkolenie i wspieranie afgańskich sił bezpieczeństwa oraz doradzanie im. Część sił USA przeprowadza operacje antyterrorystyczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzecznik talibów: kolejna runda rozmów z USA "jest decydująca"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.