Serbia: szef dyplomacji zaproponował podział Kosowa. "To byłoby trwałe rozwiązanie"

Serbia: szef dyplomacji zaproponował podział Kosowa. "To byłoby trwałe rozwiązanie"
(fot. DIREKTOR [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić wezwał w poniedziałek na łamach belgradzkiego dziennika "Veczernje Novosti" do kompromisu w kwestii Kosowa, sugerując jego podział na część albańską i serbską.

Daczić podkreślił w swym artykule, że podział byłby "trwałym rozwiązaniem" i że rozwiązanie konfliktu wymaga porozumienia, na którym "każdy coś zyskuje i coś traci".

Zamieszkane głównie przez ludność albańską, która stanowi ponad 90 proc. mieszkańców, dwumilionowe Kosowo proklamowało niepodległość w 2008 roku przy poparciu Zachodu i po atakach lotnictwa NATO, które miały na celu położenie kresu prześladowaniom Albańczyków przez siły serbskie. Serbia nie uznała niepodległości Kosowa i nadal uważa je za swoją prowincję. Niepodległość Kosowa uznało już 114 krajów, w tym USA i większość państw UE. Niepodległego Kosowa nie uznaje Rosja, ani Chiny.

Belgrad powinien zabiegać o autonomię dla serbskich enklaw w Kosowie, status chroniony dla tamtejszych prawosławnych klasztorów oraz o rekompensatę za obiekty, do których Serbia wysuwa roszczenia, w tym obiekty przemysłowe i energetyczne - relacjonuje Reuters.

Z kolei według agencji dpa Daczić uważa, że północną część Kosowa z jej mniejszością serbską należy oddzielić i przyłączyć do Serbii. Ponadto Serbowie, którzy pozostaliby w Kosowie po takim podziale powinni otrzymać daleko idącą autonomię.

Normalizacja stosunków między Serbią a Kosowem to najważniejszy dla obu krajów warunek zbliżenia z Unią Europejską.

Władze Kosowa nie zareagowały jeszcze na propozycje Daczicia. Zdaniem agencji Associated Press koncepcja szefa serbskiej dyplomacji prawdopodobnie zostanie przez Prisztinę odrzucona.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Serbia: szef dyplomacji zaproponował podział Kosowa. "To byłoby trwałe rozwiązanie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.