Słowacja: 90 proc. obywateli popiera ograniczenie handlu w święta

Słowacja: 90 proc. obywateli popiera ograniczenie handlu w święta
(fot. Carl Raw on Unsplash)
PAP / jp

Około 90 proc. Słowaków popiera ograniczenie handlu w święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a 80 proc. podczas innych świąt - podał w środę słowacki ośrodek badań opinii publicznej Focus. Przeciw zakazowi było 7,9 proc. ankietowanych.

- Wyniki badań wskazują, że zgoda na ograniczenie czy też zakaz handlu w święta jest dosyć szeroka - mówił na konferencji prasowej szef Instytutu Socjologii Słowackiej Akademii Nauk (SAV) Milan Zeman.

Badania wykazały, że 79,7 proc. konsumentów jest za ograniczeniem sprzedaży podczas innych świąt kościelnych, takich jak Trzech Króli lub św. Cyryla i Metodego, które na Słowacji są dniami wolnymi od pracy. Zaakceptowano także zakaz handlu w inne dni wolne od pracy, jak Nowy Rok czy 1 maja.

Po zmianie prawa w 2017 roku na Słowacji świąteczny zakaz handlu rozszerzono z 3 dni na 15. Częściowo obejmuje on także Wigilię Bożego Narodzenia. Za wyjątkiem stacji benzynowych i aptek oraz sklepów, w których właściciele sami obsługują klientów, w tych dniach zamknięte są wszystkie placówki handlowe.

Analityk SAV Bohumil Buzik powiedział, że przeprowadzone badanie wykazało, że "słowackie społeczeństwo jest tradycyjne i chociaż przez ostatnie 20-25 lat sklepy były w czasie świąt otwarte, to nie wytworzył się zwyczaj robienia zakupów w takich dniach".

- Ludzie pozostali przy swoich (dawnych) zwyczajach - wyjaśnił. Chęć robienia zakupów tuż za granicą kraju zadeklarowało mniej niż 5 proc. badanych.

Jednocześnie 67,9 proc., czyli około dwóch trzecich, respondentów odpowiedziało pozytywnie na pytanie o ewentualne rozszerzenie zakazu handlu na wszystkie niedziele w roku. Zdaniem Buzika ten wynik badań nie wskazuje na jednoznaczne poparcie dla takiego zakazu. Socjolog zauważył, że o ile ograniczenie sprzedaży i możliwości robienia zakupów w dni świąteczne nie wzbudziło dużych kontrowersji w społeczeństwie, to "w przypadku wszystkich niedziel tak jednoznaczne by to nie było".

Badanie przeprowadzono w styczniu br. na próbie 1012 respondentów, na zlecenie dwóch uczelni i Słowackiej Akademii Nauk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słowacja: 90 proc. obywateli popiera ograniczenie handlu w święta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.