Syria: IS ponownie weszło do Palmiry

Syria: IS ponownie weszło do Palmiry
(fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI)
PAP / jp

Dżihadystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie (IS) ponownie wkroczyło w sobotę do Palmiry w syryjskiej muhafazie (prowincji) Hims, w której bojownicy toczą walki z siłami rządowymi - poinformowali syryjscy działacze.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw człowieka bojownicy zbliżyli się do miejskiego szpitala w Tadmor na jego północno-zachodnich obrzeżach i do leżących obok silosów zbożowych.

Z kolei działacze organizacji Palmireński Kolektyw Koordynacyjny (Palmyra Coordination Collective) donieśli w sobotę, że bojownicy przejęli magazyn broni w Palmirze, a wcześniej, w ciągu błyskawicznej trzydniowej kampanii, zajęli kilka stanowisk obsadzonych przez siły rządowe oraz roponośne tereny i strategiczne wzgórza w okolicy miasta położonego w oazie na środku Pustyni Syryjskiej.

Dziewięć miesięcy wcześniej IS zostało wygnane z Palmiry przez syryjskie i rosyjskie siły podczas bardzo nagłośnionej kampanii.

Bojownicy w Palmirze podczas jej okupacji trwającej blisko rok zniszczyli szereg niepowtarzalnych zabytków palmireńskich, m.in. kilka słynnych grobowców oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa, 81-letniego Chaleda al-Asaada, opiekującego się starożytnościami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa kultury ludzkości UNESCO.

Współczesne miasto nosi nazwę Tadmor, a ruiny starożytnej Palmiry usytuowane są o pół kilometra na południowy wschód od jego centrum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Syria: IS ponownie weszło do Palmiry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.