Zaginęły setki mężczyzn ze wschodniej części Aleppo

Zaginęły setki mężczyzn ze wschodniej części Aleppo
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Zaginęło kilkuset mężczyzn ewakuowanych wcześniej ze wschodniej części miasta Aleppo w północno-zachodniej Syrii - poinformował w piątek rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Rupert Colville.

Podczas konferencji prasowej wyraził zaniepokojenie losem setek mężczyzn, o których brak informacji po tym jak przeszli na obszary kontrolowane przez siły wierne prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi.

- Jesteśmy głęboko zaniepokojeni biorąc pod uwagę straszliwe doniesienia dotyczące bezprawnych zatrzymań, tortur i zniknięć - podkreślił Colville.

Rzecznik UNHCR dodał, że szacuje się, iż na obszarach Aleppo kontrolowanych przez rebeliantów przebywa nadal ok. 100 tys. cywilów. Podkreślił jednak, że pojawiają się informacje, iż siły walczące z wojskami Asada uniemożliwiły ewakuację części z nich. Jeżeli te doniesienia okażą się prawdą, będzie to równoznaczne z potencjalną zbrodnią wojenną - dodał.

Wcześniej w piątek rosyjskie wojsko podało, że w ciągu ostatniej doby pomogło opuścić wschodnią część Aleppo ponad 8 tys. cywilów. Wśród ewakuowanych z miasta znalazło się ok. 3 tys. dzieci.

Siły lojalne wobec syryjskiego prezydenta Asada przejęły w ciągu 10 minionych dni kontrolę nad większością wschodniego Aleppo, opanowanego dotychczas przez rebeliantów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zaginęły setki mężczyzn ze wschodniej części Aleppo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.