Syria: rząd wzywa uchodźców, by powracali do kraju

Syria: rząd wzywa uchodźców, by powracali do kraju
(fot. EPA/YOUSSEF BADAWI)
2 lata temu
PAP / pch

Syryjski rząd wezwał we wtorek uchodźców, by powracali, ponieważ znaczne obszary kraju są już oczyszczone z "terrorystów". AP podkreśla, że ten apel odzwierciedla rosnącą pewność siebie reżimu po ponad siedmiu latach wojny domowej.

Zwykle przedstawiciele syryjskiego rządu wzywają Syryjczyków za granicą do powrotu, występując w telewizji bądź udzielając wywiadów prasowych. Natomiast wtorkowe wezwanie jest - jak podkreśla AP - pierwszym formalnym apelem nadanym przez państwowe media.

Syryjskie siły rządowe, korzystające ze wsparcia Rosji i Iranu, przejęły ostatnio kontrolę nad znacznymi obszarami w pobliżu Damaszku i prowadzą nową ofensywę na południu kraju. Rząd kontroluje obecnie ponad 61 proc. syryjskiego terytorium, podczas gdy na początku ubiegłego roku było to tylko 17 proc. - wskazuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Reżim syryjski nazywa wszystkich rebeliantów "terrorystami".

AP odnotowuje, że z Syrii uciekło ponad 5,6 miliona ludzi. Syryjskie MSZ wzywa ich teraz do powrotu, podkreślając, że wielu uchodźców wewnętrznych powróciło już do domów. Agencja zwraca jednak uwagę, że wielu Syryjczyków nie może wrócić, ponieważ ich domy zostały zniszczone lub ponieważ boją się powołania do wojska bądź aktów zemsty ze strony sił rządowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Syria: rząd wzywa uchodźców, by powracali do kraju
Komentarze (10)
CC
Czesław Czap
4 lipca 2018, 07:05
Kobiety i dzieci kraju nie odbudują. Panowie wracajcie do rodzin i budujcie na nowo swój dom, weźcie przykład z Polaków po drugiej wojnie światowej.
JN
Jan Naj
4 lipca 2018, 07:55
Codzi Tobie o ZSRR??? ''  Budujemy nowy dom....''  ''na lewo most, na prawo most ....'' A ja myślałem, że zdecydowana większość pozostała na zachodzie a wewnątrz Polski były siłowe przesiedlania pod lufą karabinów i mordowanie członków AK.
JN
Jan Naj
4 lipca 2018, 08:04
Czesław Czap o to jest  ''lonegunmanfrohike'' Dlaczego przypisujesz to sobie jako nick? Kim ty jesteś?
CC
Czesław Czap
4 lipca 2018, 10:38
Melvin Frohike, jeden z Samotnych Strzelców, taka fikcyjna postać z serialu Z Archiwum X. Mnie osobiście guzik obchodzi dlaczego masz nick POLICEMEN.
CC
Czesław Czap
4 lipca 2018, 10:50
To mało wiesz o historii. Część wróciła i budowała na gruzach dla swoich dzieci i wnuków, w takich warunkach jakie zastali, to nie ich wina. O co Ci chodzi z tym ZSRR? Część z nich poniosła śmierć z rąk sowietów, pomoc była tylko "bratnia". A Syryjczycy mogą wracać do domów mając lepsze warunki i pomoc z Zachodu przy odbudowie. Widzisz różnicę chłopaku? Oni nawet przy tych lepszych warunkach nie wrócą, bo to taka "kultura", zostawili tam żony i dzieci i będą tu gnić na socjalach.
CC
Czesław Czap
4 lipca 2018, 10:52
Też mógłbym filozoficznie zapytać POLICEMAN, kim Ty jesteś? Hahaha :D
JN
Jan Naj
4 lipca 2018, 12:53
Co do : ''Oni nawet przy tych lepszych warunkach nie wrócą, bo to taka "kultura", zostawili tam żony i dzieci i będą tu gnić na socjalach.'' całkowicie się zgadzam. Natomiast co do histori i ''chłopaku'' to odpowiem ci pytaniem: Ja pamiętam dobrze lata 50 a Ty???
JN
Jan Naj
4 lipca 2018, 12:57
I jeszcze jedno ( co do ZSRR). Czy oglądałeś serial ''Czas Honoru''? Tam jest odpowiedź według jakich zasad Polska się odbudowywała.
CC
Czesław Czap
4 lipca 2018, 14:07
No to zgadzamy się się co do najważniejszego. Gratuluję dobrej pamięci, moja też całkiem dobra.
CC
Czesław Czap
4 lipca 2018, 14:09
Tak oglądałem, znam nawet ekipę ale co z tego? Wg. Ciebie Polacy powinni położyć się wtedy plackiem i nic nie robić, bo co? Mieli mieszkać w ziemiankach na znak oporu? Nie wiem o co Ci chodzi.

Skomentuj artykuł

Syria: rząd wzywa uchodźców, by powracali do kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.