Szef francuskiego MSZ: ustawa o IPN niewłaściwa i godna potępienia

Szef francuskiego MSZ: ustawa o IPN niewłaściwa i godna potępienia
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
PAP / pk

Nowelizacja ustawy o polskim IPN jest "niewłaściwa" i "godna potępienia" - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian w telewizji BFMTV. - Nie należy na nowo pisać historii; to nigdy nie jest dobre - dodał.

- Trzeba przede wszystkim podpierać się pamięcią o Holokauście, głosić ją wszędzie, regularnie, systematycznie - powiedział Le Drian. - Każdy element, który mógłby wypaczać tę pamięć, jest negatywny - dodał minister.

Le Drian nazwał uchwalenie nowelizacji ustawy o IPN "postawą godną potępienia".

Pytany, czy Unia Europejska powinna podjąć działania przeciwko tym przepisom, minister uznał, że "presja moralna będzie wystarczająco silna". - Ostatecznie liczę na to - dodał.

- Liczę też, że naród polski będzie umiał zmienić zdanie i sprawić, że w ciągu następnych kilku dni uwolni się z tych okowów nałożonych mu przez godne pożałowania nacjonalistyczne opcje - powiedział szef francuskiego MSZ.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał nowelizację ustawy o IPN. Wprowadza ona do ustawy o IPN art. 55a, który stanowi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Prezydent we wtorek poinformował, że zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN, a jednocześnie zdecydował, że skieruję tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szef francuskiego MSZ: ustawa o IPN niewłaściwa i godna potępienia
Komentarze (14)
Oriana Bianka
Oriana Bianka
7 lutego 2018, 18:21
Rząd Vichy współpracował z Niemcami, wydawał im Żydów i współpracował z Niemcami w zwalczaniu francuskiego ruchu oporu, któremu przewodził gen. de Gaulle. Byli więc we Francji kolaboranci, ale był też ruch oporu.  Problem polega na tym, że tą ustawą o IPN, Polska zwróciła uwagę na siebie, gazety na całym świecie rozpisują się o Polsce, wszyscy właściwie przyznają, że określenie "polskie obozy koncentracyjne" jest niewłasciwe i nie powinno być używane. Chyba nawet wielu zgadza się, że mogłoby podlegać karze. Wysuwane są jednak zarzuty, że obecny Rząd Polski chce ukryć to, że byli Polacy, którzy przyczynili się do śmierci Żydów. Taką dyskusję wywołała ta ustawa. Jest to bardzo przykre dla nas, Polaków. I jak teraz możemy się na forum międzynarodowym bronić?
AB
Aleksander Borowski
7 lutego 2018, 22:28
Ale władze francuskie wcale nie uważają,że istniały' polskie obozy śmerci",podobnie władze USA,Izraela,Niemiec,Szwecji,Hondurasu itp itp itp. Rząd Francji nie wysuwa zarzutow o jakich Pani pisze.Niech spróbuje Pani przeczytać ten tekst jeszcze raz.Niech się Pani zapozna z tekstem znowelizowanej ustawy. W nowelizacji ustawiy o IPN nie ma zapisu obozach śmierci i ściganiu ludzi używających  określenia "polskie obozy śmierci".Zapis ten brzmi inaczej i dlatego budzi protesty.Zapis w nowelizacji budzi obawy ,że ścigane mogą być ofiary pogromów antyżydowskichi naukowcy badające niektóre pogromy anyżydowskie wczasie wojny.Były niestety przypadki na Podlasiu (ok20),gdzie Polacy angażowali się podłe działania na rzecz naszych braci Żydów.Nieliczne to były przypadki ale były.
Oriana Bianka
Oriana Bianka
7 lutego 2018, 23:05
Źle mnie Pan zrozumiał. Pisząc o rządzie Vichy odniosłam się do tego, co mówili przedmówcy, tak był kolaburujący rząd, nie tylko we Francji, ale przecież Francuzi nie zaprzeczają. Wiem o czym mówi ustawa IPN. Napisałam natomiast o tym, jakie wywołała dyskusje w prasie światowej, czytam po angielsku, co piszą gazety w różnych krajach. A pisza bardzo dużo o tragicznej historii Polski podczas II Wojny Światowej i tragicznym losie Żydów. Zastrzeżenia budzi własnie to, że ustawa sprawia wtażenie, że obecne władze w Polsce chcą zabronic mówić o tym, że były przypadki donoszenia na Żydów lub ich mordowania przez Polaków  i przytacza się fakty, że takie rzeczy się działy. 
AB
Aleksander Borowski
8 lutego 2018, 14:15
Teraz się z Panią zgadzam.Wielu moich znajomych uległo dezimformacji i wyraża niechęć do Izraela w związku z tą sprawą.Nieustannie powtarzam im ,że Izrael mie przypisuje Polakom utworzenia obozów śmierci,ale oni i tak swoje.; mnie ta fala antysemityzmu niepokoi  i martwi.Myślałem ,że czas goi rany.
MR
Maciej Roszkowski
7 lutego 2018, 17:44
W okupowanej Polsce cała administracja został przejhęta przez Niemców, poza Policją państwaową przemianowana na Policję Polską, która miała funkcje podstawowe i porządkowe. W Francji, w części okupowanej i w Vichy cała administracja była francuska. Ściśle współpracowali z Niemcami w wysyłce Żydów francuskich do Auschwitz i innych obozów. Francuzi bardzo gładko prześliznęli się nad swoją masową kolaboracja z Niemcami,  w tej dziedzinie też.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
7 lutego 2018, 16:41
Jak widać cały świat(z wyjątkiem Rosji)przeciw jedynym sprawiedliwym czyli przeciw prawdziwemu Norodowi Wybranemu.
RC
Robert C
7 lutego 2018, 17:12
Nie cały świat, przede wszystkim Rosja, nie jedynym sprawiedliwym. Co do Narodu Wybranego, to ironizując w tym temacie, mówiąc delikatnie, można wyjść na manowce.
WDR .
WDR .
7 lutego 2018, 16:39
Rok temu, na spotkaniu z członkami dywizjonu 303 dowiedziałem się jak wyglądał ich krótki pobyt we Francji. Piloci z Francji odmówili walki. Polacy chcieli latać za nich i pomóc Polsce to najpierw im odmówiono, a później grożono. Dlatego postanowili popłynąć do Anglii.
MarzenaD Kowalska
MarzenaD Kowalska
7 lutego 2018, 16:35
A mógł milczeć: [url]http://www.rp.pl/Swiat/312299872-Vichy-glowny-sojusznik-Hitlera.html[/url]
7 lutego 2018, 15:47
A co maja do ustawy USA albo Francja?! A maja, bo tam rzadzi masoneria zydowska rozdajaca karty przy stole. Kto nie zaplaci wlasna tozsamoscia i wolnoscia, ten wypada z gry... Hanba i wstyd? Aby odczuwac wstyd, trzeba miec godnosc...Pozdrawiam.
R
RobRoy
7 lutego 2018, 15:15
To kolejny raz i spodziewajmy się jeszcze wielu podobnych. W końcu od kilkunastu miesięcy otwieraja się nam szeroko oczy kiedy słyszymy o tym co się ponoć dzieje w Polsce, kim jesteśmy, kim się stajemy itd. itp. To będzie trwało i nawet się nasilało, ale to i tak nic nie da. Nic nam nie zrobią, nic nam nie mogą zrobić jeśli będziemy "wierni", a przynajmniej wystarczająca część naszego narodu. To słowo wzięte w cudzysłów, jasne dla zorientowanych, jest oczywiście wielkim wyzwaniem dla każdego z nas osobiście.  Ten fragment Psalmu 109, który przytoczył Radius, wypełnia się na naszych oczach, a to wcale nie koniec. 
RC
Robert C
7 lutego 2018, 14:49
 :)
GW
Grzegorz Wąsik
7 lutego 2018, 11:22
"Nie milcz o BOŻE którego wychwalam, bo rozwarli na mnie usta niecne i podstępne. Mówili ze mną językiem kłamliwym, osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali. Oskarżali mnie w zamian za miłość moją a ja się modliłem. Odpłacali mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość. ... Niech oni złożeczą, ale TY błogosław"  Ps 109
7 lutego 2018, 11:15
Kaczyński wypowiedział wojnę całemu światu. Tylko dlaczego wrogami na tej wojnie są niedawni sojusznicy, jak USA, Izrael, Ukraina, Niemcy czy Francja.  Tylko że cenę zapłacimy my, Polacy. Rząd sie wyżywi, elita sobie poradzi, na biednych nie trafiło.

Skomentuj artykuł

Szef francuskiego MSZ: ustawa o IPN niewłaściwa i godna potępienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.