Szef PE apeluje do Ukrainy o dialog z Rosją

Szef PE apeluje do Ukrainy o dialog z Rosją
(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
PAP/rj

Przewodniczący europarlamentu Martin Schulz zaapelował w piątek do Ukrainy o kontynuację poszukiwań politycznego rozwiązania konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju. Wyraził opinię, że kompromis można osiągnąć jedynie w porozumieniu z Rosją.

W przemówieniu wygłoszonym w parlamencie w Kijowie Schulz nawoływał także do poszukiwania kompromisu w ukraińsko-rosyjskim sporze gazowym. Wybuchł on z nową siłą we wtorek, gdy załamały się rozmowy o nowej umowie o dostawach gazu dla Ukrainy i tranzycie surowca do UE.

DEON.PL POLECA
Przewodniczący PE oświadczył w Radzie Najwyższej, że zarówno strony konfliktu w Donbasie, jak i wspólnota międzynarodowa, powinni zrobić wszystko, by sytuacja w tym regionie całkowicie nie wymknęła się spod kontroli.

- Jest tylko jedno rozwiązanie i jest to rozwiązanie polityczne. Można do niego dojść jedynie wspólnie z Federacją Rosyjską - mówił.

DEON.PL POLECA

- Nie mamy innego wyboru. Należy prowadzić rozmowy z Rosją i wskazywać jednocześnie, że nie zrezygnujemy z naszych zasad i nie będzie powrotu do normalnych stosunków, jeśli mińskie porozumienia nie będą w pełni realizowane - podkreślił.

Schulz oświadczył, że w razie nieprzestrzegania lutowych ustaleń z Mińska, Rosja może oczekiwać dalszych sankcji ze strony państw zachodnich. Polityk przypomniał, że ustalenia te mówią o wstrzymaniu walk na wschodniej Ukrainie, wycofaniu ciężkiego uzbrojenia i rosyjskich formacji wojskowych, a także o przywróceniu kontroli Kijowa nad opanowanymi przez separatystów odcinkami granicy z Rosją.

- Powrót do współpracy z Moskwą zależy od tego, czy będzie ona uznawała integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Chodzi tutaj także o Krym - zaznaczył.

Przewodniczący PE zwrócił uwagę, że konflikt z Rosją nie jest jedynym problemem, przed którym stoi Ukraina. Władze w Kijowie powinny skupić się także na reformach, których celem jest naprawa państwa. - Oczekujemy, że Ukraina będzie realizowała reformy, w tym reformę systemu wyborczego oraz głęboką reformę konstytucji - podkreślił.

Przed wystąpieniem w parlamencie Schulz spotkał się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Ich rozmowa dotyczyła przede wszystkim spraw związanych z integracją europejską.

- Bezprawna aneksja Krymu przez Rosję nie może zatrzymać Ukrainy na jej drodze do Europy i nie może zatrzymać nas, byśmy nie uważali Ukrainy za sojusznika we wzmacnianiu naszych wspólnych wartości europejskich - powiedział Schulz.

Przewodniczący PE wyraził też nadzieję, że we wrześniu dojdzie do przyspieszenia rozmów o likwidacji obowiązku wizowego dla Ukraińców, podróżujących do państw unijnych. - Sądzę, że znajdziemy sposób na zniesienie istniejących obecnie w tej sprawie barier - zaznaczył.

Poroszenko zapewnił ze swej strony, że celem reform, realizowanych przez jego kraj jest uzyskanie członkostwa w UE. - Jestem przekonany, że za pięć-sześć lat Ukraina będzie spełniała kryteria, niezbędne do wystąpienia o członkostwo - powiedział szef państwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef PE apeluje do Ukrainy o dialog z Rosją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.