Szef RBN Rosji: USA szykują interwencję w Wenezueli. "Pentagon wzmacnia grupę wojsk w regionie"

Szef RBN Rosji: USA szykują interwencję w Wenezueli. "Pentagon wzmacnia grupę wojsk w regionie"
(fot. EPA/ERNESTO GUZMAN JR.)
PAP / pch

Szef Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew zarzucił we wtorek USA przygotowywanie interwencji militarnej w Wenezueli. USA wzmacniają siły w regionie w celu użycia ich w operacji odsunięcia od władzy Nicolasa Maduro - ocenił Patruszew.

Patruszew, jeden z najbliższych doradców prezydenta Władimira Putina, uczynił to w wywiadzie dla gazety "Argumienty i Fakty".
"USA przygotowują inwazję wojskową na niepodległe państwo" - powiedział Patruszew. Zauważył, że doszło do przerzucenia amerykańskich sił specjalnych do Puerto Rico oraz desantu wojsk USA w Kolumbii. Wraz z "innymi faktami" - dodał - "jednoznacznie świadczy to o tym, że Pentagon wzmacnia grupę wojsk w regionie w celu użycia ich w operacji odsunięcia od władzy legalnie wybranego urzędującego prezydenta Nicolasa Maduro".
Szef kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa powiedział, że USA zaproponowały Moskwie konsultacje w sprawie Wenezueli, ale po tym, jak Rosja wyraziła zgodę, USA zaczęły uchylać się od rozmów. Patruszew zaznaczył, że "uzgodnione terminy są codziennie przesuwane" i oświadczył, że dzieje się to "pod zmyślonymi pretekstami".
Już od miesiąca w Wenezueli trwa stan dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro lider opozycji wenezuelskiej i szef parlamentu Juan Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju. Prezydenturę Maduro uznał za nielegalną. Wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone i większość państw Unii Europejskiej, uznało Guaido za prawowitego prezydenta. Rosja uznaje, że prezydentem Wenezueli pozostaje Maduro.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef RBN Rosji: USA szykują interwencję w Wenezueli. "Pentagon wzmacnia grupę wojsk w regionie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.