Szef RBN Rosji: USA szykują interwencję w Wenezueli. "Pentagon wzmacnia grupę wojsk w regionie"

Szef RBN Rosji: USA szykują interwencję w Wenezueli. "Pentagon wzmacnia grupę wojsk w regionie"
(fot. EPA/ERNESTO GUZMAN JR.)
PAP / pch

Szef Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew zarzucił we wtorek USA przygotowywanie interwencji militarnej w Wenezueli. USA wzmacniają siły w regionie w celu użycia ich w operacji odsunięcia od władzy Nicolasa Maduro - ocenił Patruszew.

Patruszew, jeden z najbliższych doradców prezydenta Władimira Putina, uczynił to w wywiadzie dla gazety "Argumienty i Fakty".
"USA przygotowują inwazję wojskową na niepodległe państwo" - powiedział Patruszew. Zauważył, że doszło do przerzucenia amerykańskich sił specjalnych do Puerto Rico oraz desantu wojsk USA w Kolumbii. Wraz z "innymi faktami" - dodał - "jednoznacznie świadczy to o tym, że Pentagon wzmacnia grupę wojsk w regionie w celu użycia ich w operacji odsunięcia od władzy legalnie wybranego urzędującego prezydenta Nicolasa Maduro".
Szef kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa powiedział, że USA zaproponowały Moskwie konsultacje w sprawie Wenezueli, ale po tym, jak Rosja wyraziła zgodę, USA zaczęły uchylać się od rozmów. Patruszew zaznaczył, że "uzgodnione terminy są codziennie przesuwane" i oświadczył, że dzieje się to "pod zmyślonymi pretekstami".
Już od miesiąca w Wenezueli trwa stan dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro lider opozycji wenezuelskiej i szef parlamentu Juan Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju. Prezydenturę Maduro uznał za nielegalną. Wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone i większość państw Unii Europejskiej, uznało Guaido za prawowitego prezydenta. Rosja uznaje, że prezydentem Wenezueli pozostaje Maduro.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef RBN Rosji: USA szykują interwencję w Wenezueli. "Pentagon wzmacnia grupę wojsk w regionie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.