Ten Berlusconi. Ulotka jak list ze skarbówki

Ten Berlusconi. Ulotka jak list ze skarbówki
(fot. EPA/Alessandro di Meo)
PAP / drr

Polityczni przeciwnicy przywódcy włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconiego zarzucili mu oszustwo po tym, gdy były premier przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi rozesłał do wyborców ulotkę przypominającą wyglądem pismo z urzędu skarbowego.

Na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi niektórzy mieszkańcy Włoch znaleźli w swoich skrzynkach pocztowych kopertę z wydrukowanym hasłem: "ważne zawiadomienie". Obok widnieje zaś napis: "zwrot IMU za 2012 rok". Przesyłka przypominała wyglądem pismo formularz z urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot zapłaconego podatku od nieruchomości (IMU).

Tymczasem jest to ulotka wyborcza byłego premiera. Berlusconi kilka tygodni wcześniej zapowiedział, że w razie zwycięstwa w wyborach nowy centroprawicowy rząd podejmie od razu decyzję o zwrocie obywatelom w całości gminnego podatku od jedynego posiadanego przez nich domu lub mieszkania. Podatek ten, w ramach uzdrawiania finansów publicznych, przywrócił rząd Mario Montiego. W zależności od regionu i miasta wynosił średnio od kilkuset do tysiąca euro.

W liście od Berlusconiego znajduje się wyjaśnienie, że zawiera on wskazówki dotyczące "sposobu i terminu ubiegania się w 2013 roku o zwrot podatku IMU zapłaconego w 2012 roku od pierwszego domu".

Dalsza część to już odezwa wyborcza, w której lider centroprawicy zobowiązuje się do podjęcia działań na rzecz obniżenia różnych obciążeń fiskalnych i likwidacji gminnego podatku od nieruchomości.

Lider prowadzącej w przedwyborczych sondażach centrolewicowej Partii Demokratycznej Pier Luigi Bersani komentując list oświadczył, że Berlusconi "podszywa się pod urząd skarbowy" i nazwał byłego premiera oszustem.

Urlopowany prokurator Antonio Ingroia, który również ubiega się w wyborach o stanowisko szefa rządu jako kandydat małego ruchu Rewolucja Obywatelska zapowiedział złożenie w prokuraturze zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez Berlusconiego.

,

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ten Berlusconi. Ulotka jak list ze skarbówki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.