"To nie jest protest pustych garnków"

"To nie jest protest pustych garnków"
(fot. EPA/SERGEI ILNITSKY)
PAP / psd

Przeciw premierowi Rosji Władimirowi Putinowi demonstruje ta sama klasa średnia, która wzbogaciła się za jego rządów - pisze w poniedziałek prasa amerykańska. Wskazuje, że nie jest pewne, czy ruch protestu będzie trwały, i że władze postanowiły go przeczekać.

- Ludzie, którzy stali w sobotę w pobliżu Kremla, wykrzykując wyzwiska przeciw Putinowi, to ci sami, którzy sporo zyskali w ciągu 12 lat jego rządów - pisze w relacji z demonstracji w Moskwie "New York Times". Wyjaśnia, że to rosyjscy "yuppies" demonstrowali przeciwko fałszerstwom podczas wyborów parlamentarnych z 4 grudnia.

- W ich ruchu nie ma rozpaczy na tle ekonomicznym, która podsycała wcześniejsze powstania w Rosji, a ostatnio przyczyniła się do pobudzenia arabskiej wiosny w Afryce Północnej - wskazuje dziennik. Cytuje opinię znanego rosyjskiego dziennikarza Wiktora Szenderowicza: "To nie jest protest pustych garnków (...), chodzi o politykę, nie gospodarkę".

"Dla Putina może być frustrujące, że ci, którzy teraz protestują, cieszyli się rosnącą zamożnością w czasach, gdy był on główną figurą - najpierw jako prezydent, a teraz jako premier" - zauważa nowojorski dziennik. Zastanawiając się, co zwróciło klasę średnią przeciw premierowi, wskazuje na zwolnienie tempa wzrostu płac i "wysoki poziom korupcji sfery publicznej, który zagraża nowemu bogactwu jednostek".

Zdaniem "NYT", w Rosji wystąpił paradoks, który wcześniej politolodzy opisali na przykładzie reżimu Augusto Pinocheta w Chile: "Wzrost gospodarczy może nieumyślnie podważyć autorytarną władzę, poprzez stworzenie miejskiej klasy ludzi wolnych zawodów, żądającej nowych praw politycznych".

Również "Wall Street Journal" zauważa, że w demonstracji w Moskwie brali udział "dotąd apolityczni Rosjanie z klasy średniej, przerażeni fałszerstwami wyborczymi zarejestrowanymi na nagraniach wideo".

"Jednak opozycji brakuje wyraźnego kandydata i wspólnego programu" - podkreśla dziennik. "Większość uczestników wielkiego wiecu w sobotę to nie byli członkowie czy działacze partii politycznych, więc nie jest jasne, czy ruch będzie mógł być kontynuowany, i czy ma tyle wytrwałości, by wymusić realne zmiany" - wskazuje "WSJ".

Zdaniem dziennika, władze "jak się wydaje, okopały się" w celu "przeczekania swoich przeciwników". Stanowisko, jakie od początku zajął Kreml sugeruje, że "pozwoli przeciwnikom wypuścić parę, ale nie podejmie większych zmian" - ocenia gazeta.

"Nowy parlament w ciągu kilku następnych tygodni ma przeprowadzić pierwszą sesję, która zapewni miejsce dla starannie kontrolowanej debaty" - wskazuje dziennik. Z kolei opozycja zapowiada kolejne protesty w Moskwie 17 i 24 grudnia.

Zwłaszcza ten drugi będzie "największym testem dla Kremla", który pokaże stopień jego odporności na protesty; jednak "pod koniec miesiąca, długie w Rosji wakacje noworoczne będą zagrożeniem dla impetu opozycji" - wskazuje "Wall Street Journal".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"To nie jest protest pustych garnków"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.