UE domaga się od Turcji zwolnienia zatrzymanych aktywistów i akademików

UE domaga się od Turcji zwolnienia zatrzymanych aktywistów i akademików
(fot. Resul Muslu/shutterstock.com)
PAP / ms

Unia Europejska domaga się od Turcji zwolnienia zatrzymanych w piątek akademików i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Unijna dyplomacja nazwała ich uwięzienie alarmującym.

"Zatrzymanie dziś rano w Turcji kilku prominentnych pracowników akademickich i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego jest alarmujące. Władze muszą zapewnić bardzo szybkie rozwiązanie tej sprawy na podstawie zasady domniemania niewinności i stosowania tymczasowego aresztowania zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka" - napisała w specjalnym oświadczeniu rzeczniczka Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Jak podkreśliła, powtarzające się zatrzymania osób krytycznych wobec władz i utrzymująca się powszechna presja na przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego są sprzeczne z deklarowanym przez rząd turecki zobowiązaniem do przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności oraz zapowiedzianymi reformami w dziedzinie praworządności i wymiaru sprawiedliwości.

"Turcja musi natychmiast zwolnić wszystkich, którzy są więzieni bez należytego procesu" - zaapelowała unijna dyplomacja. UE ma poruszyć ten temat m.in. podczas zbliżającego się dialogu politycznego wysokiego szczebla, który zaplanowano na 22 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE domaga się od Turcji zwolnienia zatrzymanych aktywistów i akademików
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.