Ukraina może ubiegać się o członkostwo w NATO

Ukraina może ubiegać się o członkostwo w NATO
(fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
6 lat temu
PAP / Anna Widzyk / ptsj

Jeśli Ukraina zechce, może złożyć wniosek o członkostwo w NATO, a Sojusz oceni, czy kraj ten spełnia konieczne warunki - oświadczył we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Komisji NATO-Ukraina Stoltenberg powiedział, że uszanuje decyzję ukraińskich władz, które zapowiedziały odejście od zasady nieprzynależności do sojuszy wojskowych.

"Jeśli Ukraina zechce ubiegać się o członkostwo w NATO, to może to uczynić. Potraktujemy to, tak jak zawsze, a zatem ocenimy, czy Ukraina spełnia standardy i przestrzega zasad (Sojuszu), co jest warunkiem wstępnym przystąpienia do NATO" - powiedział Stoltenberg. Dodał, że prowadzona przez Sojusz "polityka otwartych drzwi jest sukcesem od wielu lat i przyczyniła się do poszerzenia strefy demokracji, stabilności i pokoju w Europie".

Pod koniec listopada prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził, że perspektywicznym celem Ukrainy jest członkostwo w NATO, jedynej - jak ocenił - organizacji mogącej zagwarantować jego państwu bezpieczeństwo. Niektórzy członkowie NATO przestrzegają Kijów przed staraniami o członkostwo w tej organizacji. Jak powiedział niedawno szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, byłoby to "dolewaniem oliwy do ognia" w czasie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO i Ukrainy potępili we wspólnym oświadczeniu Rosję za "celowe destabilizowanie wschodniej Ukrainy", w tym poprzez dostarczanie separatystom czołgów, zaawansowanych systemów obronnych i ciężkiej broni. Potępili także koncentrowanie przez Rosję wojsk na zaanektowanym Krymie i na Morzu Czarnym. "Aneksja Krymu była nielegalna i jej nie uznamy" - oświadczyli.

Wezwali Rosję do przestrzegania porozumienia o zawieszeniu broni z Mińska, co obejmuje wycofanie jej sił i sprzętu wojskowego z Ukrainy i znad granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz umożliwienie skutecznej kontroli tej granicy.

Stoltenberg poinformował też, że powołano fundusze powiernicze, które będą przeznaczone na pomoc w reformie dowództwa ukraińskiej armii, wsparcie logistyczne, poprawę cyberbezpieczeństwa, przekwalifikowanie byłych żołnierzy oraz rehabilitację weteranów. Utworzenie funduszy zapowiedziano na wrześniowym szczycie NATO w Newport w Walii.

"Dziś fundusze zostały uruchomione - ogłosił Stoltenberg. - Są one konkretnym sygnałem wsparcia NATO i pomogą unowocześnić ukraińskie siły zbrojne, poprawić ich przejrzystość i skuteczność. Pomogą też tym, którzy ucierpieli w wyniku konfliktu".

W Newport uzgodniono, że kraje NATO przeznaczą 15 mln euro na pomoc w reformie ukraińskiego sektora obronnego i bezpieczeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraina może ubiegać się o członkostwo w NATO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.