Ukraina: Poroszenko złożył gratulacje Erdoganowi z okazji zwycięstwa w wyborach

Ukraina: Poroszenko złożył gratulacje Erdoganowi z okazji zwycięstwa w wyborach
(fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS OFFICE / HANDOUT)
PAP / jp

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył w poniedziałek gratulacje prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi z okazji zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich i wyraził nadzieję na pogłębienie relacji między dwoma krajami.

- Gratuluję Erdoganowi ponownego wyboru na stanowisko prezydenta Turcji. Jestem przekonany, że zaufanie społeczeństwa i nowe kompetencje u władzy otworzą dodatkowe drogi dla dalszego rozwoju Turcji i dobrobytu narodu tureckiego - napisał ukraiński szef państwa na Twitterze.

- Ukraina nastawiona jest na rozbudowę ukraińsko-tureckiego partnerstwa strategicznego i pogłębienie współpracy - dodał Poroszenko w kolejnym wpisie.

Erdogan, otrzymując 52,5 proc. głosów, wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała tamtejsza komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Zdecydowane zwycięstwo obecnego prezydenta oznacza, że wbrew przedwyborczym prognozom niepotrzebna będzie druga tura głosowania. Frekwencja wyborcza wyniosła 87 procent uprawnionych do głosowania.

Niedzielne głosowanie stanowi przypieczętowanie zmiany systemu rządów w Turcji z parlamentarnego na prezydencki. W myśl referendum z 16 kwietnia 2017 r. nowy szef państwa będzie miał o wiele większą władzę niż jego poprzednik, m.in. będzie jednocześnie stał na czele rządu (urząd premiera zostanie zlikwidowany). Zmieni się też liczba wybieranych posłów do parlamentu z 550 na 600 oraz wydłuży się ich kadencja - z czterech do pięciu lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: Poroszenko złożył gratulacje Erdoganowi z okazji zwycięstwa w wyborach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.