Ukraina: ustawa o sankcjach wobec Rosji

Ukraina: ustawa o sankcjach wobec Rosji
(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)
PAP / psd

Ukraiński parlament uchwalił w czwartek ustawę o sankcjach wobec Rosji za popieranie i finansowanie terroryzmu na Ukrainie. Za przyjęciem ustawy głosowało 244 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy.

We wtorek parlament przyjął przygotowany przez rząd projekt ustawy w pierwszym czytaniu i wtedy opowiedziało się za nim 243 posłów.

Sankcje dotyczą 172 osób fizycznych i 65 osób prawnych z Rosji i innych krajów. Podmioty te uznano za zaangażowane we wspieranie i finansowanie terroryzmu na wschodzie Ukrainy oraz popierające marcową aneksję Krymu przez Federację Rosyjską.

Zgodnie z ustawą możliwe będzie wprowadzenie ponad 25 rodzajów sankcji, w tym zakaz przyjazdu na Ukrainę, zablokowanie i zamrożenie aktywów w tym kraju, zakaz działalności na Ukrainie, zakaz udziału w procesach prywatyzacyjnych, korzystania z licencji, a także z prawa tranzytu.

Przed czwartkowym głosowaniem premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w parlamencie, że rząd popiera wyłączenie z listy sankcji takich restrykcji jak ograniczenie bądź przerwanie wzajemnego świadczenia usług pocztowych, czy też zakaz lub ograniczenie działalności mediów. Dodał, że decyzje w tych sprawach mogą być wprowadzone tylko na podstawie orzeczeń sądów.

W ubiegłym tygodniu Jaceniuk powiedział na konferencji prasowej, że straty, które jego kraj może ponieść w wyniku polityki Rosji wyniosą w pierwszym roku obowiązywania sankcji ok. 7 mld dolarów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraina: ustawa o sankcjach wobec Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.