USA przetestują nowe działo laserowe

USA przetestują nowe działo laserowe
(fot. EPA/John F. Williams/Navy Media Content Service)
PAP / drr

Amerykańska marynarka wojenna zamierza po raz pierwszy przetestować działo laserowe na wodach międzynarodowych. Jak poinformowało w poniedziałek dowództwo US Navy, prototyp tej broni ma zostać wypróbowany w przyszłym roku w Zatoce Perskiej.

Na potrzeby tych testów w działo laserowe zostanie uzbrojony okręt wojenny "USS Ponce". Według dziennika "New York Times", będzie to nie tylko próba supernowoczesnej broni, ale także demonstracja siły wobec Iranu.

Na razie wiązka promieni laserowych tej broni jest wystarczająca do niszczenia niewielkich łodzi patrolowych i bezzałogowych samolotów zwiadowczych lub też ich elektronicznych systemów ostrzegawczych. Już wcześniej amerykańska armia zaprezentowała nagranie wideo, pokazujące zestrzelenie wiązką promieni laserowych lecącego nisko drona.

Dowództwo US Navy przyznaje, że pierwszy prototyp działa laserowego nie jest w stanie niszczyć atakujących samolotów bojowych i rakiet, jednak - jak ujawnił "New York Times" - prace badawcze koncentrują się na tym, by w przyszłości były takie możliwości tej broni.

Z raportu niezależnych ekspertów, przygotowanego dla Kongresu USA, wynika, że broń ta "otwiera historyczną szansę dla marynarki wojennej", może zupełnie zmienić sposób prowadzania działań wojennych na morzu, a także znacznie obniżyć ich koszty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA przetestują nowe działo laserowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.