Von der Leyen o nowych inicjatywach klimatycznych i pakiecie w sprawie migracji

Von der Leyen o nowych inicjatywach klimatycznych i pakiecie w sprawie migracji
(PAP/EPA/FILIPPO ATTILI / CHIGI PALACE PRESS OFFICE HANDOUT)
2 lata temu
PAP / sz

Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w piątek w Rzymie po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppe Contem, że potrzebne są ambitne inicjatywy dotyczące ochrony klimatu i zapowiedziała pakt w sprawie migracji.

Von der Leyen, zatwierdzona w lipcu przez Parlament Europejski na stanowisko szefa KE, przyjechała do Wiecznego Miasta w ramach konsultacji prowadzonych w stolicach krajów członkowskich Unii.

"Potrzebne są nowe, bardziej ambitne inicjatywy w kwestii zmian klimatycznych - oświadczyła podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowie z premierem Włoch. - Chciałabym, by Europa była pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie w 2050 roku; to bardzo ambitny cel". "Jest wiele aspektów pozytywnych, jeśli chodzi o nowe technologie w dziedzinie ekologii, ale musimy zaangażować wszystkich w naszą politykę i dlatego będziemy dążyć do wprowadzenia funduszu przejściowego" - dodała przyszła szefowa KE.

Jednocześnie von der Leyen zadeklarowała, że jej "pierwszorzędnym celem politycznym jest to, by przezwyciężyć podziały między Północą a Południem, Wschodem i Zachodem, małymi i wielkimi krajami" Unii.

Przyszła szefowa KE poinformowała również, że "chce zaproponować nowy pakt w sprawie migracji i azylu", ponieważ potrzebne jest nowe rozwiązanie. "Chcemy, aby nasze procedury były skuteczne, sprawne, ale także ludzkie" - powiedziała, przyznając, że nie jest to łatwe zadanie.

"Zrozumieliśmy wszyscy, że nie istnieją łatwe rozwiązania. Konieczna jest nowa weryfikacja koncepcji podziału obowiązków. Wiemy, że Włochy, Hiszpania, Grecja są z geograficznego punktu widzenia najbardziej narażone" na migrację - dodała. Von der Leyen zaznaczyła też, że "fundamentalnie ważne jest to, by móc zagwarantować solidarność". "Ale nie jest to nigdy proces jednostronny" - zastrzegła.

Premier Conte oświadczył w siedzibie swej kancelarii, Palazzo Chigi, że jego rząd za priorytetowe uznaje działania na rzecz wzrostu i pracy, zwłaszcza dla młodzieży. "Potrzebne jest ożywienie Południa i chcemy pełnego wsparcia Unii" - powiedział.

Zaznaczył też, że niezbędne jest "zbliżenie UE do obywateli". "Aby przeciwdziałać ryzyku nieufności i rozczarowania, musimy jeszcze bardziej zaangażować się na rzecz Europy, która będzie potrafiła zaoferować konkretne i odpowiednie rozwiązania" - mówił Conte.

Powtórzył ponadto, że jego rząd domaga się "pierwszoplanowego" ekonomicznego stanowiska w nowej Komisji Europejskiej. "Jesteśmy gotowi zaproponować i uzgodnić kandydata jak najbardziej kompetentnego i gotowego pełnić taką rolę, w interesie Włoch i całej Europy" - zapewnił premier w dniu, w którym wcześniej, według włoskich mediów, otrzymał listę kilku kandydatów zgłoszonych przez współrządzącą Ligę. Ich nazwiska nie są znane.

Conte mówił też: "Chcemy, aby decyzje instytucji UE były (...) postrzegane przez obywateli jako bardziej jasne, coraz bardziej przejrzyste".

Szef rządu opowiedział się za wzmocnieniem roli Parlamentu Europejskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Von der Leyen o nowych inicjatywach klimatycznych i pakiecie w sprawie migracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.