UE: nowa Komisja Europejska spotka się po raz pierwszy jeszcze w środę

UE: nowa Komisja Europejska spotka się po raz pierwszy jeszcze w środę
(fot. depositphotos.com)
1 rok temu
PAP / jb

Wszyscy kandydaci do nowej Komisji Europejskiej w środę wieczorem spotkają się po raz pierwszy w pełnym składzie z przewodniczącą elekt Ursulą von der Leyen - przekazał nominowany na jednego z wiceszefów przyszłej KE Marosz Szefczovicz.

Seminarium dla kandydatów z udziałem von der Leyen ma potrwać do czwartku. "Będziemy dyskutować o wszystkich problemach, naszych priorytetach, a także o metodach pracy, jak mamy zapewniać najlepsze rezultaty dla Europejczyków" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Słowak, który obecnie jest wiceszefem KE ds. unii energetycznej.

Według nieoficjalnych informacji von der Leyen zaprosiła desygnowanych na komisarzy m.in. po to, by przedyskutować kwestie ich zbliżających się przesłuchań przed komisjami europarlamentu. Celem ma być też wzajemne poznanie się przyszłych komisarzy w luźniejszej atmosferze.

Szefowa KE będzie miała w trakcie seminarium szanse wyjaśnić swoje decyzje dotyczące podziału tek. Źródła unijne podały, że część kandydatów niemal do ostatniej chwili nie wiedziała, jakie otrzyma portfolio. Ta celowa strategia, mająca na celu uniknięcie przecieków do mediów, okazała się skuteczna. Część nieoficjalnych informacji podawanych przez prasę przed wtorkową prezentacją składu KE się nie sprawdziła.

Formalne posiedzenia nowej Komisji mają się zacząć po 1 listopada, pod warunkiem, że zespół von der Leyen uzyska poparcie Parlamentu Europejskiego. Do końca października funkcjonuje "stara" KE pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE: nowa Komisja Europejska spotka się po raz pierwszy jeszcze w środę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.