W orędziu Elżbieta II mówiła o pojednaniu

W orędziu Elżbieta II mówiła o pojednaniu
(fot. PAP/EPA/JOHN STILLWELL/PA Wire)
6 lat temu
PAP / mh

Tematem przewodnim swego bożonarodzeniowego orędzia brytyjska królowa Elżbieta II uczyniła w tym roku pojednanie. W wystąpieniu, wygłaszanym tradycyjnie w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, monarchini mówiła m.in. o szkockim referendum i Irlandii Północnej.

Królowa przywołała wspomnienie świątecznego rozejmu, jaki podczas I wojny światowej 25 grudnia 1914 r. ogłosili między sobą brytyjscy i niemieccy żołnierze pod Ypres w Belgii. Obie strony rozegrały mecz piłkarski na ziemi niczyjej, wymieniły się upominkami, pochowały zmarłych; zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Po ustaniu rozejmu powrócono do walk.
"Czasem wydaje się, że w obliczu wojny i niezgody nie ma szans na pojednanie. Jednak świąteczny rozejm sprzed 100 lat przypomina nam, że pokój i dobra wola działają w ludzkich sercach" - podkreśliła Elżbieta II.
88-letnia monarchini mówiła też o wrześniowym referendum w sprawie niepodległości Szkocji, w którym zwyciężyli przeciwnicy secesji. "Pojednanie przybiera oczywiście różne formy. Po referendum w Szkocji wielu czuło rozczarowanie, inni - ogromną ulgę. Zasypanie przepaści między tymi różnicami wymaga czasu" - powiedziała.
Mówiła także o Irlandii Północnej, gdzie trwa rozpoczęty w 1998 r. proces pokojowy, kończący okres zbrojnego konfliktu na tle religijno-politycznym, zwany The Troubles.
"Choć uwagę większości mogła przykuć moja wizyta na planie zdjęciowym (popularnego serialu) +Gra o tron+, to w mojej pamięci wyryła się wizyta w więzieniu przy Crumlin Road (w Belfaście). Miejsce, gdzie w czasie konfliktu mieściło się więzienie, dziś mówi nam o nadziei i nowych celach, przypomina, jak wiele można zdziałać, jeśli ludzie wyciągną do siebie dłoń" - powiedziała królowa.
Elżbieta II wyraziła też wdzięczność lekarzom i ochotnikom, którzy walczą z epidemią wirusa ebola w Afryce Zachodniej.
Orędzie wygłaszane przez panującego monarchę 25 grudnia należy w Wielkiej Brytanii do bożonarodzeniowej tradycji. Zapoczątkował ją w 1932 r. Jerzy V, dziadek Elżbiety II.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W orędziu Elżbieta II mówiła o pojednaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.