Węgry: protest przeciw reformie szkolnictwa

Węgry: protest przeciw reformie szkolnictwa
(fot. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK)
PAP / pk

Tysiące węgierskich rodziców zatrzymało dzieci w domu, protestując w ten sposób przeciwko zmianom wprowadzonym w systemie oświaty przez rząd Viktora Orbana - poinformowała w poniedziałek z Budapesztu agencja Associated Press (AP).

Powołuje się na poniedziałkowe doniesienia z całych Węgier; wynika z nich, że protest wpłynął na frekwencję, zwłaszcza w szkołach średnich, i że co najmniej 34 tysiące osób dołączyło do protestu na stronie Facebooka.

"Ta akcja to pierwsze ostrzeżenie" - powiedziała agencji AP organizatorka protestu Krisztina Puskas. Zaznaczyła, że jeśli rząd nie zareaguje, protest będzie kontynuowany.

Puskas powiedziała, że ma potwierdzenie z ponad 250 szkół, że wielu rodziców zatrzymało w domu swoje dzieci.

Agencja AP przypomina, że przed dwoma tygodniami kilka tysięcy osób uczestniczyło w wiecu pod parlamentem w Budapeszcie, by zaprotestować przeciw reformom w szkolnictwie, które wprowadzają ścisłą centralizację; w r. 2013 roku rząd odebrał gminom kompetencje w zakresie prowadzenia szkół i poddał je nadzorowi centralnej instytucji z siedzibą w Budapeszcie. Wg agencji APA konieczność tych zmian uzasadniano m.in. potrzebą wychowywania uczniów w duchu chrześcijańsko-patriotycznym.

DEON.PL POLECA

AP pisze, że na początku lutego rząd w Budapeszcie zdymisjonował urzędnika odpowiedzialnego za system edukacji publicznej i obiecał rozluźnienie centralizacji. Jednocześnie premier Viktor Orban próbował przedstawić skargi nauczycieli jako zwykły spór płacowy - pisze AP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Węgry: protest przeciw reformie szkolnictwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.